PROF. DR. TUFAN TÜKEK: YILBAŞI EĞLENCELERİ VAKA SAYILARINI ARTIRDI

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, '4 günce sokağa çıkacak kısıtlamasının olduğu, yılbaşının da süresince bulunmuş olduğu devre baktığımız zaman, elden akabindeki 3 günde sayılarda artım oldu. Pazartesi haset ilk 14 binli rakamla

PROF. DR. TUFAN TÜKEK: YILBAŞI EĞLENCELERİ VAKA SAYILARINI ARTIRDI
İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, "4 günce sokağa çıkacak kısıtlamasının olduğu, yılbaşının da zarfında bulunmuş yer aldığı çağa baktığımız zaman, elden akabindeki 3 günde sayılarda artım oldu. Pazartesi haset geçmiş 14 binli rakamlar, peşi sıra 13 ve 12 binli sayıları gördük. Kendi açımızdan da, hastanemiz açısından da baktığımız devir Türkiye'deki sayılara koşut olarak, Pazartesi ve Salı günleri vaka sayımızda yüzdelik 50 müşterek artım oldu" dedi. 

Geçtiğimiz hafta yılbaşı zımnında makbul 4 günce sokağa çıkacak kısıtlamasının ardından, Pazartesi ve Salı günleri vaka sayılarında artım gözlendi. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, bu artışın zat hastanelerinde de yüzdelik 50 oranında bulunduğunu anlatım etti. Prof. Dr. Tükek, vaka sayılarının kısıtlamanın peşi sıra yükselmesini, yılbaşında vatandaşların neşeli ortamlarda bulunması ve içtimai mesafeye uymamasına bağlıyor. Tükek vatandaşlara, hususi günlerde familya ve ya andıran yer ile müşterek araya gelmenin ve içtimai ara kuralını unutmanın iri müşterek korku bulunduğunu hatırlattı. Bu durum, ev içi bulaş riskinin ne denli başlıca bulunduğunu müşterek kere hâlâ gözler önüne seriyor.


"YILBAŞININ ARDINDAN VAKA SAYILARI ARTTI"

Yılbaşının da zarfında bulunmuş yer aldığı tahminî 4 günce kısıtlamanın ardından, vaka sayılarında artım bulunduğunu anlatım fail Tükek, bunu vatandaşların yılbaşı düşüncesince evlerde toplanmalarına bağlıyor. Tufan Tükek, "Hepimizin izlediği gibi, doğrusu şeb ezanı açıklayan sayılara da baktığımız zaman, vaka sayılarının 9 binlere denli düştüğünü gördük. Aynı halde buna ilişkin olarak, az buçuk hâlâ geriden doğmak ile beraberce ağırbaşlı hastalanmış sayısında, ölümlerde düşme bulunduğunu gözlemledik. Demek ki bu sokağa çıkacak kısıtlamaları işe yarıyor. Hakikaten de dört dörtlük da eskiden gücenmiş müşterek değişmeyen derece gözüküyor. Ancak akıbet günlerde, ilkin bu 4 günce sokağa çıkacak kısıtlamasının olduğu, yılbaşının da zarfında bulunmuş yer aldığı çağa baktığımız zaman, elden akabindeki 3 günde sayılarda artım oldu. Zaten ihtimal de bu muhtemel müşterek artıştı. Çünkü en baş döndürücü korku duyduğumuz neydi? "Yılbaşı gecesi insanoğlu içtimai mesafeye uymayabilir mi?" Tabii değme ne denli kısıt sokakta olsa da, bu gecelerde ev içlerinde buna özen edilmeyebilir sanarak müşterek endişemiz vardı" sanarak konuştu.


"PAZARTESİ VE SALI GÜNLERİ VAKA SAYIMIZDA YÜZDE 50 ARTIŞ GÖRDÜK"

Tükek, şöyleki bitmeme etti:

"Hakikaten de Pazartesi haset geçmiş 14 binli rakamlar, peşi sıra 13 ve 12 binli sayıları gördük. Kendi açımızdan da, hastanemiz açısından da baktığımız devir Türkiye'deki sayılara koşut olarak, Pazartesi ve Salı günleri vaka sayımızda yüzdelik 50 müşterek artım gördük gerçekten. Yatan hastalarımız ve ağırbaşlı hastalanmış yönünde şu an rastgele müşterek başağrısı yok. Şu anki vaka sayısının da tedricen azalması, geçtiğimiz günlerdeki artışın yılbaşı gecesinin getirdiği müşterek artım bulunduğunu ortaya koyuyor. Nitekim 12 bine denli geriledi. Belki hâlâ da gerileyecek"


"BU BİZE KISITLAMA İHTİYACIMIZIN ÇOK YÜKSEK OLDUĞUNU GÖSTERİYOR"

Bu durumun topluluğun hacir ihtiyacının baş döndürücü efdal yer aldığı anlamına geldiğinin altını çizen Tükek, "Bu bizlere şurası gösteriyor, hakkıyla hacir ihtiyacımız baş döndürücü yüksek. Kısıtlama ile vaka sayısındaki eksilme baş döndürücü önemli. Vaka sayısında azalma, bizlere ağırbaşlı hastalanmış ve ahiret yolculuğu sayısındaki azalmaları da beraberce getirecek. Çünkü vaka sayısında ne denli baş döndürücü artım olursa, toplumda bu rahatsızlığı ağırbaşlı geçirecek ve ölecek insanların yakalanma riski artıyor. Bizim yapmamız müstelzim en ehemmiyetli şeylerden biri, vaka sayısındaki azalmayı sağlamak. Aşılar oluşana kadar, maşeri bağışıklığı elde edene kadar, bu halde hacir ve kurallara uyarak elde etmemiz gerektiği bundan sonra baş döndürücü aşikar. Bunu müşterek sene zarfında elleme öğrendik. Bizim yapmamız müstelzim de aşıların neşriyat yerine uygulanacak Mart ayının sonuna denli bu kurallara adapte olmak ve muhtemel basamak uygulamak" dedi.


EV İÇİ BULAŞ RİSKİ

Yılbaşı gecesi örneğinden hareketle familya içi bulaşa özen çekici Tükek, şunları söyledi:

"Tabii yılbaşı gibi, bayramlar derece familya yemeklerinin alt etmek istendiği ve müşterek araya gelmelerin müşterek tomar yer aldığı dönemlerde, bulaş riski yüksek. Bir insan bu virüsü taşıyorsa, familya içindeki her insana bulaştırma ihtimali baş döndürücü yüksek. Çünkü familya içerisine girdiğiniz devir peçe takmıyorsunuz ve aşındırmak yediğiniz devir maskeyi çıkartıp bire müşterek masaya oturuyorsunuz. O insanlarla baş döndürücü andıran temasta ve geveze boyunca oluyorsunuz. Bu ortamlarda zaten, müşterek insanda güçlü virüs olsa, diğerlerinin de enfekte olması demek. Dolayısıyla bu artışların da sebebi baş döndürücü kemiksiz müşterek halde bu."


"MUTANT VİRÜS DAHA HIZLI BULAŞIYOR, TOPLUMUN DAHA FAZLA KORUNMASI LAZIM"

Hızlı bulaşıcı mutan virüs zımnında tedbirlere baş döndürücü hâlâ müşterek tomar özen edilmesi icap ettiğini vurgulayan Tufan Tükek, "Mutant virüsün bizim düşüncesince en ehemmiyetli niteliği çabuk bulaşabilmesi. Dolayısıyla toplumda, bu rahatsızlığı ağırbaşlı geçirecek insanların bu hastalığa yakalanmaması düşüncesince bizim camiası korumamız lazım. Hastalık baş döndürücü çabuk bulaşıyorsa, vatandaşlarımızı müşterek büküm hâlâ müşterek tomar korumamız lazım. Çünkü söylediğim derece familya zarfında müşterek ailede müşterek insan olduğunda o ortamdaki halis muhlis bireyleri enfekte edebiliyor. Özellikle bu toy mutant virüslerin enfeksiyon etme kapasitesinin efdal yer aldığı söyleniyor. Dolayısıyla vaka sayısı artarsa, bu rahatsızlığı ağırbaşlı geçirecek ve ölecek bireyleri illet yakalıyor. Bunun önüne geçebilmek açısından bu bireyleri korumamız lazım. Yapmamız gereken, topluluğun tamamını arkalamak düşüncesince ne gerekiyorsa, ilmî önerilere uyalım, dişimizi sıkalım, insanlarla aramıza mesafeye koyalım. Sonra dobra eyyam bizi bekliyorö sanarak konuştu.


"4 GÜNLÜK TATİLDE İNSANLAR BİR ARAYA GELME DÜŞÜNCESİNE YÖNELDİ"

Kadir Berkay Güleç, "Açıkçası ferdî yerine dü insan bugün geçirdik. Çevremdekileri düşünürsem, arkadaşlarımın dostlarıyla müşterek araya geldiği doğru. 4 günce tatilde kent dışına gidenler de oldu. Bir araya vürut düşüncesine yöneldi insanoğlu zatenö dedi.


"KALABALIKTIK AMA EV BÜYÜK"

Aile fertleri ile evlerinde toplandıklarını ve neşeli olduklarını anlatım fail Mert Türkcan, "Ailemle birlikteydim. Dışarıda arkadaşlarımız ile öğür yapacağımız gibi, bire müşterek halde ailemiz ile öğür yaptık. Kısıtlama kötüydü ancak on paralık yapmadığımız şeyleri bu sene yapmış olduk ailemizle. Evet tığ kalabalıktık ancak ev büyük. Kalabalık müşterek aileyiz, 8-9 insan falandık ancak bizim ev 3 katlı. Metrekare başına içtimai mesafeyi koruduk başağrısı yok. 1 m. arayla raks ettik"


"BEN EVDEYDİM AMA ARKADAŞLARIMIN ÇOĞU TOPLANDI"

Her yılbaşı yer aldığı derece evde bulunduğunu dile getiren müşterek bambaşka yurttaş ise, "Üniversiteden dostlarım var, onlar değme devir toplanıyorlar. Ben evdeydim ancak arkadaşlarımın bir aşırı toplandı. Ona müşterek hacir gelemiyor. Toplandılar bayağı, bence bundan olmuştur sanarak düşünüyorum" sanarak konuştu.

Kaynak: DHA

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2021, 13:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1