Radyo Amatörleri Doğa Kampında Buluştu

Radyo Amatörleri Doğa Kampı'nın 2.sinin düzenlendiği bu etkinliğe Kocaeli, Ankara, Bartın, Bolu, İstanbul, Eskişehir, Bilecik, Karabük, Zonguldak, Düzce, Sakarya, ve Bursa'dan bir çok Radyo Amatörü ve aileleri katıldı. 

Düzce Gölyaka Kültür Park'da gerçekleştirilen kamp 3 gün 2 gece sürdü. Kampta başta radyo amatörleri arasında bilgi alışverişi ve amatör telsizcilerin geleceği ile ilgili fikir alışverişlerinde bulunuldu. HF istasyonu kurularak bir çok dünya ülkesi ile haberleşme yapıldı. 

TA2NC Oğuzhan Kayhan ile TA2NAS Nesrin Sameei Bağlar 10 GHZ de kendi yapmış olduğu ekipmanlar ile uydu üzerinden amatör haberleşme konusunda sunum yaptı. Bu tür haberleşme Türkiye'de amatör telsiz haberleşmesinde ilk defa kullanıldı.

Düzenlenen Tilki Avı (Fox Hunter) yarışmasında radyo amatörleri yarıştı. Tilki Avı yarışmasına 14 Amatör telsizci katıldı, TA2IOJ Ozan Demirci ve TA2VB Fazlı Çelen Avı bularak 14 yarışmacı arasından başarılı olmuşlardır.

 Amatör telsizci olan ve olmayan aile bireylerine yönelik çeşitli aktiviteler yapıldı. Erkekler Çuval Yarışı, Erkekler ip çekme yarışı,  Kadınlar Çuval Yarışı, Kadınlar ip çekme yarışı  ve çocuklar için ip çekme ve sandalye kapmaca yarışları düzenlenerek eğlenmelerine katkı sağlanmıştır.

 Yarışmalarda 1. 2. ve 3. olanlara  Fox Elektronik, Fox Elektronik, Babahasan Telekominikasyon Hizmetleri, Mobilcom Haberleşme sponsorluğunda çeşitli hediyeler verilmiştir. 

Organizasayon sorumlusu DÜZRAD Düzce Telsiz ve Radyo Amatörleri Derneği Başkanı TA2LG Halil AYYILDIZ katılan herkese teşekkür ederek bu gibi organizasyonların devam edeceğini söyledi, Ayrıca Gölyaka Belediyesi ve Gölyaka İtfaiye Müdürlüğü'ne desteklerinden dolayı teşekkür ederek programı sonlandırdı.

TA2LG Halil Ayyıldız

Tilki Avı Nedir?

Tilki avı belirli bir alan içerisine verici bir cihaz saklanır ve amatör telsizciler 1 dakika da bir mors tanıtım sinyali göndererek Av'a çıkan amatör telsizcileri kendi yaptıkları anten ve cihaz ekipmanları ile gelen sinyalleri takip ederek saklanan Av'ı bularak, üzerindeki yazılı olan şifreyi yarışma komitesine telsiz ile bildirir.

Amatör Telsizcilik Nedir?

Amatör Telsizcilik (Amatör Radyoculuk), Birleşmiş Milletler’e bağlı bir uzmanlık kuruluşu olan ve haberleşme (telekomünikasyon) konusundaki evrensel düzenleyici kurum sıfatını taşıyan“Uluslararası Telekomünikasyon Birliği - International Telecommunication Union - ITU” tarafınca tanımlanmış bir “Haberleşme Servisi” niteliğindedir. Dolayısıyla, radyo, televizyon, deniz telsizi, hava telsizi, kara telsizi ve benzeri gibi diğer servislerle eşdeğer bir haberleşme etkinliğidir.

Tanımı; “Amatör Radyo Servisi, bireylerin kendilerini haberleşme ve haberleşme elektroniğinde yetiştirmelerine yönelik gayri ticari , siyasi boyutu olmayan ve deneysel bir haberleşme servisi”şeklindedir.

“Amatör” ibaresi, bu haberleşme servisinin ticari (profesyonel) nitelik taşımadığının ve sadece merak, ilgi ve sevgi nedeniyle yapıldığının vurgusudur. “Amatör” kelimesi, “aşk, sevgi” anlamına gelen Latince “Amor” kelimesinin bir türevidir.

Dolayısıyla, “amatör” kelimesi, çoğu kez yanlış kullanım nedeniyle sanıldığı üzere “aşağılayıcı” bir anlama sahip değildir. Olimpiyatlarda yarışan sporcularda “amatör” olma koşulunun aranması, olimpiyatlarda madalya almayı “küçük düşürmez”.

Dolayısıyla, “amatör” kelimesi, çoğu kez yanlış kullanım nedeniyle sanıldığı üzere “aşağılayıcı” bir anlama sahip değildir. Olimpiyatlarda yarışan sporcularda “amatör” olma koşulunun aranması, olimpiyatlarda madalya almayı “küçük düşürmez”.

Bu kelimenin karşıtı olan “profesyonel” kelimesi ise, bir iş veya etkinliğin “meslek gereği ve ücret karşılığı yapıldığı” anlamına gelir. İşini kötü yapan bir profesyonel, (sıkça kullanılan yanlış tanımlamadaki gibi) “amatör” değil, sadece “kötü bir profesyoneldir”.

Telsiz haberleşmesinin ilk günlerinden beri var olan, “Haberleşme Servisi” kavramının doğduğu 1925 yılından beri de “servis” sıfatına sahip olan Amatör Radyo Servisine tahsis edilmiş frekans bantları vardır. Bunlar frekans spektrumunun her bölümüne yayılmıştır.

ITU tanımındaki “deneysel” ibaresi, Amatör Radyoculuğun en önemli özelliği ve bu servis tarafından haberleşme teknolojisine kazandırılmış sayısız teknolojinin temelidir. Bunların başında kısa dalga (HF) haberleşmesi, yörüngesel hareketli mikro uydu teknolojisi ve değişik sayısal haberleşme yöntemleri gelir.

Bununla birlikte, servisin topluma verdiği katkıların en ön sıralarında “afet haberleşmesi” gelir. Amatör Radyoculuğun ilk günlerinden beri verilen bu hizmet, önemini günümüzde korumaya devam etmektedir. Gelişen ticari teknolojilerin kırılganlığı dünyanın her yerindeki büyük afetlerde her defa görülmüş, “her şey bittiği zaman” ise Amatör Radyo Servisi “altın saatlerin tek güvenilir haberleşme kaynağı” olmuştur.

ITU düzenlemeleri ve bunun paralelinde ülkemizde yayımlanan mevzuat çerçevesinde Türkiye’de yürütülen çalışmalara katılım, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü (KEGM) tarafından düzenlenen sınavlarda belge almaya koşuttur. Sınav ve belge alma ile ilgili yönetmelik KEGM Amatör Telsizcilik Sınav ve Belge Yönetmeliği'nde düzenlenmiş olup, Faaliyetlerle ilgili teknik kurallar ise Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yayımlanmış olan “Özel Telsiz Sistemleri Yönetmeliği” belgesinin “Amatör Telsiz” konusundaki bölümünde çerçevelenmiş bulunmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2019, 12:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

seo uzmanı