SAKARYA'DA KOVİD-19 SALGINI SÜRECİNDEKİ SOSYAL İCRAAT VATANDAŞIN YAŞAMINA DOKUNDU

Sakarya'da dünkü insan koronavirüsle (Kovid-19) uğraş kapsamında Büyükşehir Belediyesi ile birtakım çıplak maşer örgütleri salgının başladığı geçmiş andan itibaren bitirdikleri çalışmalarla vatandaşların yüzünü güldürdü.

SAKARYA'DA KOVİD-19 SALGINI SÜRECİNDEKİ SOSYAL İCRAAT VATANDAŞIN YAŞAMINA DOKUNDU
Sakarya

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, Sakarya'da afiyet mensupları salgınla en ön safta savaş ederken, amme büyüklenme ve kuruluşları ile çıplak maşer örgütleri 2020'de temizlik, sağlık, gıda, teknoloji, çul ve istinas kadar bölgelerde bitirdikleri çalışmalarla Kovid-19'un yurttaşlar üstündeki sosyal tesirini en uzuv indirmeye çalıştı.

Sosyal Koruma Kalkanı, Sakarya'da 227 bin 365 hane/kişi/çalışana 501 milyon 932 bin 340 müfret destekle pandeminin etkisine huzur "kalkan" oldu.

Sosyal destek Programı'nın Faz 1 çalışmasında 17 bin 5, Faz 2 çalışmasında 26 bin 165 ve Faz 3 çalışmasında ise 22 bin 202 hane/kişiye 1000'er liradan 65 milyon 372 bin müfret ödemenin yapıldığı Sosyal Koruma Kalkanı kapsamında, "Biz Bize Yeteriz Türkiye" kampanyasıyla da 21 bin 347 haneye 21 milyon 347 bin müfret dağıtıldı.

Kısa Çalışma Ödeneğiyle 49 bin 448 çalışana 248 milyon 799 bin 131 lira, Nakdi Ücret Desteğiyle 32 bin 369 çalışana 78 milyon 171 bin 55 müfret ve İşsizlik Ödeneğiyle 11 bin 254 insana 54 milyon 528 bin 829 müfret desteğin verildiği Sosyal Koruma Kalkanıyla, Normalleşme Desteği ismi altında ise 47 bin 575 çalışana 33 milyon 714 bin 325 müfret "koruma" sağlandı.

Ülkede geçmiş koronavirüs olayının görülmesinin peşi sıra faaliyetlerine başlamış bulunan Büyükşehir Belediyesi, 400 bin şişe dezenfektanı halkın kullanıma sundu.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, afiyet sektörüne katkısını sürdürerek 20 uzlaştırıcı salgınla mücadelede kullanılması düşüncesince İl Sağlık Müdürlüğüne devretti, müstevli sürecinde hastanelerde yaşanmış bulunan yoğunluğa arkalamak neredeyse da Tıp Merkezinde tahminî 44 bin hastanın tedavisini üstlendi.

"Ekonomik Destek Paketini" yürürlüğe koyan belediye, 2 bin dolgun transfer esnafına 1000'er müfret süt desteği sağladı.

Büyükşehir, 6 bin esnafa 1000'er müfret ücretinde su faturası yardımında bulunurken, pandemi dolayısıyla işine aralık sağlayan esnaftan toplamda 2 milyon tutarındaki ilan, reklam ve yöre doğruluk vergilerini de almadı.

Vatandaşlara iane eli

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, meydana getirdiği yardımlarla ilkin maddesel yönden negatif etkilenen aileleri bekâr bırakmadı.

Belediye, 5 bin aileye erzak katkısı gerçekleştirdi, 2 bin 100 iane kartına nakdi destekte bulundu, rastgele güneş gerekseme sahibi 2 bin aileye hamam kemirmek ulaştırdı.

Yaşlı Destek Merkezi (YADEM) kanalıyla derneşik afiyet taraması yapıldı, kavi müstevli sürecinde 350 buğulu vatandaşın market, fatura, gıda, aylık çekimi, eczane, refakat kadar ihtiyaçlarının karşılanmasında araştırma görevlisi olundu.

Sokak hayvanlarını unutmayan belediye, ilkin hacir günlerinde abla ve afiyet desteğinde bulundu.

Türk Kızılaydan gerekseme sahiplerine yardım

Pandemi zamanında çalışmalarını hızlandıran Türk Kızılay Sakarya Şubesi, dünya dışından getirilen ve yurtlarda karantinada küsurat 3 bin 500 vatandaşın tagaddi ihtiyacını karşıladı.

Koronavirüsle mücadelede en önde arazi düzlük Kovid-19 savaşçıları düşüncesince 3 bin 600 N95 maske, 12 çamaşır ve kurutma makinesi, 576 paket hıfzıssıhha materyali ile 5 bin paket aperitif gerçekleştirme fail Kızılay, başkaca 25 taşımalık ve 170 temassız acı ölçeri afiyet personellerinin kullanımına sundu.

Türk Kızılay Sakarya Şubesi, vilayet öncülüğünde 29 bin erzak kolisini kaymakamlıklar yoluyla gerekseme sahiplerine ulaştırdı, başkaca ramazan ayında 15 bin 624 konserve kurban etini de ailelere dağıttı.

Kentte 2 bin 825 aileye 1 milyon 253 bin 475 müfret tutarındaki zekat yardımını ulaştıran Kızılay, 50 bin müfret tutarındaki alım satım çekini gerekseme sahiplerine verdi.

Türk Kızılay, pandemi başlayınca ülkesine dönemeyen tahminî 500 öğrenciye belli aralıklarla erzak desteği sağladı, başkaca ramazan ayında bu öğrencilere toplamda 80 bin müfret zekat katkısı yaptı.

Kısıtlamalarda dallar unutulmadı

Türk Kızılay, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını hacir dolayısıyla evlerinde mevcut küçüklere 5 bin diyabet hastalığı ve sembol dağıttı.

Kızılay Haftası faaliyetleri kapsamında, küçüklere hıfzıssıhha eğitimi ve büyüklenme üzerine bilim sağlayan Türk Kızılay Sakarya Şubesi, içre maske, dezenfektan, sabun ve oyuncak bulunan 2 bin 500 hediyeyi önemsiz kişilere iletti.

Yaklaşık 50 bin cerrahi peçe dağıtımı meydana getiren Türk Kızılay, karantina yurtlarında küsurat öğrencilere 1068 el sabunu ile ilkin çocuklu ailelere 750 hıfzıssıhha kolisi desteğinde bulundu.

İHH'dan 3 bin aileye maddesel destek

Sakarya İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Derneği, müstevli sürecinde nakit, eğitim, sağlık, gıda, hijyen, çul kadar insancasına iane emekleri yaparak yetimlerin yüzünü güldürdü.

Sağlık çalışanlarına ütü, ütü masası, çay seti, ikramlık ile hıfzıssıhha paketi dağıtan Sakarya İHH, manşet kuvvetleri ile 112 Acil Servis görevlilerine sahurluk, babasız ailelere kırtasiye, tablet ve kurban etini ulaştırdı.

İHH görevlileri, yardımlarda 50 titrem kömür, 5 bin besin kolisi, 850 aileye et, 3 bin aileye 1 milyon 500 bin müfret iane ve 3 bin zerre elbise desteğinde bulundu.

"Eğitimde Dayanışma Vakti" kampanyası kapsamında Yetim Sponsorluk Sistemine mukayyet 230 öğrenciye tablet dağıtan Sakarya İHH, 150 babasız öğrenciye de kırtasiye katkısı götürdü.

İHH, doğruluk emekleri kapsamında da 500'er maske, ellik ve sulanmış yağlık dağıttı.

Yardım dernekleri gerekseme sahiplerini bekâr bırakmadı

Sakarya Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı (SAKVA), Sakarya Gönüleli Derneği, Beşir Derneği Sakarya Şubesi ile Sakarya gereksinim Sahipleri Yardımlaşma Derneği de pandemi sürecinde çalışmalarını sürdürdü.

Dernekler, faaliyetleri kapsamında 65 gözyaşı üstü ile gerekseme sahiplerine hamam yemek, erzak kolisi, kurban eti, hıfzıssıhha seti, tablet bilgisayar, kömür, soba ve nakdi destekte bulunurken, evlatları da unutmayarak gato sürpriziyle sevindirdi.

Kitaplar vatandaşların ayağına götürüldü

Öte taraftan Sakarya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Gençlik Merkezleri kanalıyla "Kitabın Kitabımdır", "Oku" ve 'Kitapsız Genç Kalmasın" projeleriyle işaret dağıtarak vatandaşların evde müfit devir geçirmesine katkıda bulundu.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 11:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1