ŞEB-İ ARUS NE DEMEK VE NE ZAMAN BAŞLIYOR? 2021 MEVLANA HAFTASI TARİHLERİ

Türk-İslam âleminin öncü âlimlerinden Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin vefat ettiği gün, ülkemizde Şeb-i Arus haftası olarak geçmektedir. Bu nedenle, yurtta Mevlana’yı anmaya yönelik programlar düzenleniyor. Peki, 2021 yılının Şeb-i Arus haftası ne zaman başl

ŞEB-İ ARUS NE DEMEK VE NE ZAMAN BAŞLIYOR? 2021 MEVLANA HAFTASI TARİHLERİ

Mevlevi Dergâhı’nın kurucusu ve Mesnevi kitabının yazarı Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin ölümünün üzerinden 748 yıl geçti. Ölümü, “sevgilinin Rabb’ine kavuşması” şeklinde betimleyen Mevlana, her yıl Aralık ayında ülke genelinde anılıyor. Bu programlar Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı kurum ve kuruluşlarda ve halk arasında organize edilmektedir. Vatandaş ise, bu dönemde Türk-İslam âleminin önderlerinden Mevlana’yı daha iyi tanıyor. Peki, Şeb-i Arus ne anlama geliyor? Ayrıca, Mevlana Haftası hangi tarihler aralığında gerçekleştiriliyor? İşte, 2021 Mevlana Haftası takvimi…

Şeb-i Arus ne demek?

Aslen Farsça ve Arapça karışımı bir tümce olan Şeb-i Arus, Türkçe’de “Düğün gecesi” anlamına gelmektedir. Bu tümceyi oluşturan “Şeb” kelimesi, Farsça’da “Gece”; “Arus” ise, Arapça’da “Düğün” anlamındadır. Ünlü İslam âlimi, ölümü “Sevgilinin Rabb’ine kavuşması” olarak tanımladığından ötürü Mevlana’nın ölüm yıl dönümü Şeb-i Arus olarak kayıtlara geçmiştir. Türkiye’de de bu hafta için Mevlana Haftası da kullanılmaktadır.

Mevlana Haftası ne zaman başlıyor?

Mevlana Haftası veya yaygın bilinen haliyle Şeb-i Arus, 7 Aralık’ta başlamaktadır. Anma etkinlikleri, alimin vefat ettiği 17 Aralık tarihine kadar sürüyor. Bazı kaynaklarda da, anma etkinliklerinin 17 Aralık gününün yer aldığı haftada düzenlendiği söylenir. Diyanet İşleri Başkanlığı, bu tarihte Konya’da bir etkinlik düzenler ve bu etkinlik Diyanet TV’de yayınlanır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Kendi hakikatine ayna tutuyor…”

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 17 Aralık 2018’de Konya’da düzenlenen Şeb-i Arus programında günün anlam ve önemini şu sözlerle ifade etmişti:

"Hakk'ın rahmetine erdiği o gün, kendisi için bir vuslat günü, kavuşma günüdür. Kendi deyimiyle 'Şeb-i Arus'tur yani 'Düğün Gecesi'dir. Bunun için Hazreti Mevlana, 'Bana yazıklanmayın, bana 'elveda' demeyin, benim ölümüm tohumun toprağa düşmesi gibidir.' buyuruyor. Divan-ı Kebir'deki başka bir şiirinde ise 'Kişi aşk elinden ölmüşse asla ölmez.' diyerek kendi hakikatine ayna tutuyor"

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: “Yürekten inanıyoruz…”

Aynı programda yer alan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da Mevlana Haftası için şöyle konuşmuştu:

“Tarih boyunca millet olarak bizler, bütün zorluklarımızı Mevlana’da somutlaşan bahse konu inanç ve değerlerle aşmışız. Tefrikaları bu muhabbetle çözmüşüz. Onun için bugün özellikle gençlerimizi ve nesillerimizi, medeniyetimizin öncüleri ve değerleri ile tanıştırma, inancı ile buluşturma, köklerine kavuşturma yolunda çalışmayı bir seferberlik ve en önemli sorumluluk olarak görüyor; dünya ve ukbâ mutluluğumuzun bu yolla elde edileceğine yürekten inanıyoruz”

Mevlana Celaleddin-i Rumi kimdir?

Harezmşahlar’a bağlı Horasan eyaletinin Belh kentinde dünyaya gelen Mevlana Celaleddin-i Rumi, 30 Eylül 1207 yılında doğmuştur. Annesi, Harezmşahlar’da Belh şehrinin emirliğini yapan Rükneddin’in kızı Mümine Hatun, babası “Âlimlerin sultanı” mahlasıyla da tanınan Muhammed Bahaeddin Veled’dir. Babası Bahaeddin Veled’in o dönem Büyük Selçuklu Devleti’ne bağlı Konya iline gelmesiyle, kendi vefatına değin burada yaşamıştır. 17 Aralık 1273’te vefat etmiş ve arkasında kıtaları aşan Mesnevi eserini bırakmıştır. Bu eser, başta Türkiye olmak üzere; İran, Pakistan, Afganistan, Hindistan, Orta Doğu ve Amerika Birleşik Devletleri gibi dünyanın çeşitli ülkelerinde okunmaktadır. Mesnevi, İran’da “Farsça ile yazılmış en büyük eser” şeklinde geçmektedir.

Kaynak: HABER7.COM

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2021, 09:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1