ŞEHİR MERKEZİNDE KAZANDA KAYNATTIĞI PEKMEZ DİRİMLİK KAPISI OLDU

Kastamonu'da kafe sahibi Nefise Terzi, toy kimse koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri dolayısıyla alıcı benimseme edemediği düşüncesince kafenin önüne kazan koyup pekmez hazırlamaya başladı.

ŞEHİR MERKEZİNDE KAZANDA KAYNATTIĞI PEKMEZ DİRİMLİK KAPISI OLDU
Kastamonu

Kuzeykent İş Merkezi'nde 2015 senesinde kafe açan 44 yaşındaki Terzi, Kovid-19 tedbirleri kapsamında kafeteryalara alıcı benimseme edilmemesinin arkası esna pekmez imal ederek iş yerini ayakta tutmaya değişmeyen verdi.

Kafenin önünden yükselen dumanı gören yurttaşlar çeşidinden candan karşılanan Terzi, pekmezin yanı esna bitkin da yapmış olup satıyor.

Nefise Terzi, AA muhabirine meydana getirdiği açıklamada, müstevli hasebiyle kafenin kapandığını, kendisinin de ayrımlı arayışlara girdiğini belirtti.

Daha sonradan pekmez hazırlamaya değişmeyen verdiğini özetleyen Terzi, "2015 senesinde kafeteryamı kişi ismimle açtım. Kafeteryamda oldukça iyi ortak biçimde fariza veriyordum lakin maatteessüf pandemi hasebiyle 2 ay boğunuk kaldık. Bir biçimde masrafımı boşaltmak zorundaydım. Daha sonradan kendim ortak şeyler yapım etmeyi düşündüm. Faydalı, natürel bulunduğu düşüncesince bu ürünleri yapıyorum." dedi.

"Kozalak, çükündür ve elma pekmezi ile bitkin çeşitleri üretiyorum"

Kafenin önüne kazan koymasının her insanın takdirini çektiğini tabir fail Terzi, şunları dile getirdi:

"Çıkan duman, kaynayan kazan ilkin her insanın dikkatini çekiyor. Gayet memnunum. Müşterilerim de memnun. Kozalak, çükündür ve elma pekmezi ile bitkin çeşitleri üretiyorum. Kastamonu yöreselini tanıtarak ve ayrımlı şehirlere de kargo ile göndererek fariza veriyorum. Doğal ortamda hazırlamaya çalışıyorum. Malzemelerimi Kastamonulu köylülerden alıyorum. Maddi anlamda sıkıntılarımı gidermek, familya bütçeme dayanak noktası olmak, ortak biçimde ayakta ara vermek düşüncesince savaş ediyorum."

Kendisinin ürünleri yaparken aşırı bahtiyar bulunduğunu tamlayan Terzi, ağırlıklı adına koza pekmezi yaptığını anlattı.

Kafeyle baş başa üretimini de abartmak istediğini vurgulayan Terzi, "Kozalak pekmezi 3 günde yapılıyor. Sabah 8'den gece ezanı 8'e derece üstünlük kapıda kaynıyor. Bunu gören yurttaşlar da bahtiyar oluyor. Diyetisyenlik ve fizik tedavisi bölümlerinde okuyan 2 darülfünun talebesi kızım, yegâne de yanımda etkin elemanım mevcut bana asistan olan. Onların giderini şu anda bu pekmezlerle çıkarıyorum." dedi.

Müşterilerden Kenan Samancı ise kafeye paket servis düşüncesince geldiklerini anlatarak "Kaynayan kazanı gördüğümüzde Nefise Hanım'ın mekanına uğruyoruz. Bir şeyler alıp görevimize bitmeme ediyoruz. Kendisini ölçüm ediyoruz, alım çalım duyuyoruz." ifadelerini kulandı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 12:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1