SGK PRİM HESAPLAMA 2021 - ÖDENECEK SGK PRİMİ NASIL HESAPLANIR?

SGK yani sigorta primi, işverenler tarafından işçiler adına devlete ödenen ve işçilerin sağlık hizmetinden yararlanıp emeklilik hakkı kazanmasını sağlayan ücrettir. Sigorta primi, işçinin brüt maaşı üzerinden hesaplanır. Peki, 30 günlük sigorta primi ne kadar? Ödenecek SGK

SGK PRİM HESAPLAMA 2021 - ÖDENECEK SGK PRİMİ NASIL HESAPLANIR?

Bir işverenin en önemli maliyetlerinden biri de SGK primleridir. İşverenlerin aylık ödediği SGK primi, işçinin brüt maaşı üzerinden hesaplanmaktadır. Sigorta priminin aylık alt sınırı brüt asgari ücret üzerinden hesaplanır. 2021 yılı için SGK priminin tabanı 3 bin 577 Türk Lirasıdır. Tavan ücret ise asgari ücretin 7,5 katıdır ve bu da 26 bin 831 Türk Lirasına denk gelmektedir.

SGK PRİM HESAPLAMA

Sigorta primi her yıl değişse de, işçinin brüt maaşı ve ek ödemelere göre hesaplanır. Brüt ücret tutarı ile aşağıdaki prim oranları çarpıldığında sigorta priminizi hesaplayabilirsiniz. İndirimsiz hesaplandığında sigorta primi aylık brüt maaşın %37,5'idir.

İşçi sigorta prim oranı %14,İşveren payı oranı ,5,İşçi işsizlik oranı %1,İşveren işsizlik oranı %2'dir.

Şirketler güncel teşviklerden yararlandığında prim tutarları değişebilir. Şirket, aşağıdaki koşulları sağlıyorsa, işveren primi %22,5 yerine %17,5 olarak ödenebilmektedir.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2021, 17:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1