'TEDAVİNİN DÖRDÜNCÜ GÜNÜNDE YAŞAMDA OLDUĞUMU HİSSETTİM'

Kovid-19'u yenen Hakkari Devlet Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Yoldaş, "9'uncu çağ ateşim düşmedi. Nefes darlığı ve öksürük artmaya başladı. Tedavinin dördüncü gününde dem aldığımı, yürüyebildiğimi, yaşamda olduğumu hissettim." dedi.

'TEDAVİNİN DÖRDÜNCÜ GÜNÜNDE YAŞAMDA OLDUĞUMU HİSSETTİM'
Hakkari

KORONAVİRÜS HABERLERİ

A'DAN Z'YE KOVİD-19 REHBERİ: Koronavirüsle ait aradığınız tamamı cevaplarKORONAVİRÜSE NASIL YAKALANIYORUZ: Bulaşma riskini çoğaltan ortamlarRAKAMLARLA: Ülke dünya koronavirüs istatistikleriSAĞLIK BAKANLIĞI VERİLERİ: Türkiye günce ve umumi koronavirüs tablosu

Hakkari Devlet Hastanesinde fariza fail doktor ve hemşireler, toy insan koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla savaşım sürecinde yaşadıkları zorluklara karşın hastalarının sağlığına ulaşması düşüncesince fedakarca fariza yapıyor.

Pandemi hastanesine dönüştürülen mutluluk hastanesinde memur doktor ve hemşireler, Kovid-19 teşhisi konulmuş olan hastaları düzeltmek düşüncesince aralıksız demeden çalışıyor.

Günlerce sevdiklerinden ırak kalmalarına karşın hastalara dem olmaya çalışan sağlık çalışanları, gösterdikleri fedakarlıkla Kovid-19 ile mücadeleye şişman ulama sağlıyor.

Bu süreçte salgına yakalanan ve tedavilerinin arkası sıra görevlerinin başına dönen sağlık çalışanları, çoluk çocuk ilkin edinmek kabil herkesten maske, toplumsal ara ve hıfzıssıhha kurallarına uymasını istiyor.

"Kurallara uyulmaması kişilerin yaşamını tehlikeye sokuyor"

Hakkari Devlet Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Mustafa Yoldaş, AA muhabirine icra ettiği açıklamada, salgının başladığı günden buyana yöneticiler ve tamamı sağlık mensupları ile hem sahada bununla beraber hastanede derin müşterek savaşım ortamında olduklarını söyledi.

Zorlu müşterek süreçten geçtiklerini ve Kovid-19'a huzur şişman muvaffakiyet sağladıklarına aksan fail Yoldaş, şunları kaydetti:

"Bu mücadelede bizlere değme açıdan gerçek destek sunar sunuldu. Hiçbir eksiğimiz olmadı. Maske ve toplumsal ara kurallarına uymayanlar var. Bu da hem kişilerin yaşamını tehlikeye sokuyor hem hikâye sayılarının artmasına bozukluk olmakta bununla beraber işlerimizi güçleştiriyor. Bu işin müşterek de vicdani mesuliyeti var. Herkesin tetik olması lazım. Ben de virüse yakalandım. İlk günlerde şen geçirdim. 9'uncu çağ ateşim düşmedi. Nefes darlığı ve öksürük artmaya başladı. Tedavinin dördüncü gününde dem aldığımı, yürüyebildiğimi, yaşamda olduğumu hissettim."

"16. günde içki almaya başladım"

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Yoğun Bakım Doktoru Yusuf Durmaz ise Kovid-19'a huzur hastanedeki tamamı sağlık çalışanı ile hastalara en dobra hizmeti ödeme gayretinde olduklarını dile getirdi.

Kendisinin de hastalığa yakalandığını ve müşterek ay otama gördüğünü tamlayan Durmaz, "İlk başlangıçta içki alamıyordum. 16. günde kokuları hissetmeye başladım. Bir ay sevdiklerinden, insanlardan ırak eğleşmek aşırı zordu ancak atlattım rahatsızlığı ve hastalara felah edinmek düşüncesince esasen görevimin başına döndüm." dedi.

"Hala mafsal ağrıları yaşıyorum"

Yoğun bakımdan mesul şvester Fırat Demir de bu süreçte derin müşterek gidişatta çalıştıklarını ve Kovid-19'a yakalandığını anlattı.

Hastalığı ağırbaşlı geçirdiğini ve 21 çağ süresince testinin zait kaldığını aktaran Demir, şu ifadeleri kullandı:

"Maalesef bu müddette köle batar gelişti. Hala uykusuz geceler, mafsal ağrıları yaşıyorum. Vatandaşlarımız bizi az buçuk hâlâ önemsese dobra olabilir zira kılıç burada canımız pahasına onlar düşüncesince savaşım ediyoruz. Tedavi periyodunun arkası sıra on paralık irtical baştan görevimizin başına döndük. Biz ailemizden, sevdiklerimizden, çocuklarımızdan uzakta kalıyoruz. Her şeyi yurttaşlarımızın iyiliği düşüncesince yapıyoruz. Onlar da bizim düşüncesince hemen tahsil edilen önlemlere uyusun. İkiz çocuklarım var. 21 çağ süresince onları görmedim. Bu koronavirüsten hâlâ zor. Sevdiklerimizden ırak tükenmek düşüncesince lütfen tedbirlere uyalım."

Pratisyen doktor Muhammed Akkoyun da Kovid-19'a yakalandığını ve dayanıklı müşterek otama süreci geçirdiğini belirterek "Kurallara uymayanları gördüğümüzde aşırı üzülüyoruz. 30 yaşlarında olmama karşın rahatsızlığı ağırbaşlı atlattım. Özellikle gençlere sesleniyorum, rahatsızlığı ciddiye alın, 'Gencim, bana müşterek nesne olmaz, hastalığım yok' niteleyerek yaklaşmayın." niteleyerek konuştu.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2021, 12:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1