TEKNOLOJİ MERAKLISI HEKİM ATÖLYESİNDE MOTOR ÜRETTİ

Kocaeli'nin Gebze ilçesinde canlı nöroloji uzmanı Dr. Turgay Abay, işten arta artan zamanlarında işlik kendisine kullandığı evinin odasında elektrik motoru üretti.

TEKNOLOJİ MERAKLISI HEKİM ATÖLYESİNDE MOTOR ÜRETTİ
Kocaeli

Turgay Abay, AA muhabirine meydana getirdiği açıklamada, beşinci sınıf 2'nci sınıfta ampulleri deneyerek, mini motorlarla uğraşarak süregelen merakının ilerleyici senelerde bitmeme ettiğini, 30 yıldan ortak tomar ortak süredir elektrik, elektronik, araba ve benzer cihazlarla duygulandıran dışlı bulunduğunu söyledi.

Evinin ortak odasını senelerdir laboratuvar ve işlik namına kullandığını özetleyen Abay, rastgele ayrışık ekipmanı edindiğini, en kırılan cihazlardan bulunan osiloskoptan en sert tasarıma eş pınar makinesine denli doğrudan rastgele cihaza eş bulunduğunu kaydetti.

Abay, araba ve teknolojik aletler, elektrik ve elektronikle ilgilendiren daim ortak şeyler okuduğunu ve videolar izlediğini, ailesini de boşlama etmeyecek halde gereksiz zamanlarının çoğunu bu uğraşına ayırdığını anlatım etti.

Eşi ve evlatlarının da bu alandaki çalışmalarına baştan sona dayanak noktası verdiğini anlatım fail Abay, "Çalışmalarım güzel olunca bundan sonra onlar da güzel ortak bilinçlilik düşüncesince çalıştığımı ve bu işin sonuçlarının güzel olacağını gördükleri düşüncesince bana hâlâ ortak tomar dayanak noktası vermeye başladılar." niteleyerek konuştu.

"Örneklerinden ayrımlı tasarıma eş ortak elektrik motoru yaptım"

Turgay Abay, tıpta geçer not cihazlarla ilgilendiren katı baş döndürücü plan üstünde çalıştığını güçlükle acemi döl vasıtaların yaygınlaşmasıyla günce yaşamda doğurgan motorlara ihtiyacın hâlâ da artacağını planladığı düşüncesince bu mevzuda yoğunlaştığını dile getirdi.

Mevcut örneklerinden ayrımlı tasarıma eş ibdai ortak elektrik motoru üstündeki çalışmalarını tamamladığına ayraç fail Abay, laflarını şöyleki sürdürdü:

"Dünyadaki kâffesi motorlar dizayn gereği kuvvetli içeren nüveye (bobinin içerisindeki kuvvetli içeren metal) sahiptirler. Sınırlayıcı tesirini gördüğümden nüveyi kullanmadım motorda güçlükle nüvenin artılarını kaybetmemek düşüncesince de dizayn enine boyuna değişti. Böylece istediğim boyutta şişman demirkapan istimal şansına eriştim ve verimin giderek arttığını gördüm. İkinci farkı da kâffesi motorlar yegâne ortak statik ve ona ilişkin ortak rotordan oluşmakta. Yani yegâne ortak parça. Tasarladığım motor hâlâ ortak tomar mıknatısi erke kullanabilmesi düşüncesince çoklu statora sahip. Statorlar ağız ağıza elektromıknatısı sarmakta ve hâlâ ortak tomar mıknatısi erke sağlayabilmekte. Böylece verimi arttırabilmekteyiz."

Abay, yüzdelik 90-95 ürün aralığında bulunan motor düşüncesince buluş belgesi başvurusu yaptığını ve muktezi analizlerin yapılması düşüncesince TÜBİTAK'tan çağırma aldığını anlatarak, "Eğer motor takdir neticeleri hakkıyla elde ettiğimiz neticeleri veriyorsa baş döndürücü ehemmiyetli ortak ilmî keşfi de birlikte getiriyor." dedi.

Gerçekleştirdiği elektrik motorunun birtakımı eksiklerinin bulunduğunu tamlayan Abay, bu motorun endüstri zarfında üretilmesi biçiminde bulunan verimde yüzdelik 20'ye DOĞRU artma olacağını ve bundan sonra kuvvet kapasitesi eş değer olanlara gereğince belirgin açıklık öne geçebileceğini laflarına ekledi.


Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 12:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1