VAN GÖLÜ'NÜN BELİRMEK KOYLARI 'DOĞAL SİT-NİTELİKLİ SAF ESİRGEME ALANI' KENDİSİNE TESCİLLEN

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca Van'ın Gevaş ilçesindeki İnköyü, Ağin Mezrası ve Deveboynu mevkileri "doğal sit-nitelikli saf siper alanı" namına tescillendi.

VAN GÖLÜ'NÜN BELİRMEK KOYLARI 'DOĞAL SİT-NİTELİKLİ SAF ESİRGEME ALANI' KENDİSİNE TESCİLLEN
Van

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Kemal Atlı, AA muhabirine icra ettiği açıklamada, 2011'den beri bölgedeki natür varlıklarının korunmasına müteveccih düzentileme yürüttüklerini söyledi.

Atlı, bölgedeki katıksız güzelliklerin korunması ve tescillenmesine müteveccih 2019 ve 2020'de ehemmiyetli işlere imza attıklarını belirtti.

Ali Kemal Atlı, Van Gölü'nün kalkmak koyları yerine aşina İnköyü, Ağin Mezrası ve Deveboynu mevkilerinin de "doğal sit-nitelikli katıksız himaye alanı" yerine tescillenmesi düşüncesince düzentileme yürüttüklerini bildirdi.

Uzman grup kabilinden sürdürülen çalışmaların meyvelerini vermeye başladığını aktaran Atlı, şunları kaydetti:

"Van Gölü kıyısındaki bu yerlerin en iri ayrıcalığı dalmaçya kenar tipi alanlar olmasıdır. El değmemiş koylarıyla baş döndürücü dobra ortak görünüme sahip. Yazın teknelerin en ehemmiyetli yol uğrağı yerlerinin başlangıcında geliyor. Turistik anlamda baş döndürücü ehemmiyetli ortak değere sahip. Bizler de buraların katıksız sit-nitelikli katıksız himaye endüstrisi anons edilmesi düşüncesince düzentileme yürüttük. Bu bölgelerle ilişik dalında bilirkişi ekiplerce hazırlanmakta olan ekolojik sürekli ilmî araştırı tutanağı düşüncesince kâffesi kurumlardan makul fikir aldık. 2020'de Van Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonumuzca gine görüşüldükten sonradan Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sunuldu. Bakanlığımızca incelenen dosya, Bakanlık makamının oluruyla katıksız sit-nitelikli katıksız himaye endüstrisi yerine anons edildi. Karar bizi kıvançlı etti."

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2021, 12:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1