YANAN ORMANLARLA İLGİLİ KRİTİK UYARI! 'TOPRAĞIN ÜSTÜ GİBİ, TOPRAĞIN ALTI DA...'

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının davetiyle ekolojik inceleme yapmak için bölgeye gelen uzmanlar, Marmaris’teki yanan alanlarla ilgili görüşlerini paylaştı. Biyolog Gökhan Ergan, “Yangından sonra, normale göre çok sayıda bireyin sürgün verdiğini ve bunların da daha hızlı

YANAN ORMANLARLA İLGİLİ KRİTİK UYARI! 'TOPRAĞIN ÜSTÜ GİBİ, TOPRAĞIN ALTI DA...'

Muğla, Temmuz ve Ağustos ayı içinde yakın tarihin belki de en büyük orman yangını felaketini yaşadı. Doğa harikasında kızılçam ormanları küle döndü. 29 Temmuz'da Marmaris'te başlayan orman yangınından sonra Bodrum, Milas, Köyceğiz, Seydikemer ve Fethiye'de de alevler yükseldi. Ekiplerin ve yöre halkının, havadan ve karadan seferberlik halinde çalışması sonucu yangın kontrol altına alındı, geniş bir alanda soğutma çalışmaları yapıldı. Tatil cennetinde yaşanan felaket doğa, tarım, hayvancılık ve birçok alanda tahribata neden oldu. Muğla'daki tüm yangınlarda yaklaşık 60 bin hektar alanın yandığını kaydedildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü davetiyle bölgeye gelen uzmanlar, Marmaris'teki yanan yerlerde ekolojik inceleme başlattı. Tekrar yeşermeye başlayan bazı ormanlık alanlarda yeni hayat esintileri görüldü. Küle dönen bazı alanlarda, makiler sürgün verdi, çiçekler açtı. Hayvanlar da yanan ormanlık alanlarda doğal yaşamlarına dönmek başladı.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2021, 10:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1