YAPAY KARLA SEZONU AÇAN KARTALKAYA SONUÇ YILLARIN EN RAHAT PERİYODUNU YAŞIYOR

Bu zaman az yağmur meydan Türkiye'nin ehemmiyetli kız gezim merkezlerinden Bolu Kartalkaya Kayak Merkezi, bileşimli kar yardımıyla domestik ve ecnebi kayakseverlere görev verebiliyor.

YAPAY KARLA SEZONU AÇAN KARTALKAYA SONUÇ YILLARIN EN RAHAT PERİYODUNU YAŞIYOR
Bolu

Kar yağışının az bulunduğu bu mevsim yapay karlamayla misafirlerini ağırlayan Türkiye'nin ehemmiyetli şita gezim merkezlerinden Bolu Kartalkaya Kayak Merkezi'ndeki işletmeciler, alanda can alıcı kar yağışı bekliyor.

Meteoroloji İl Müdürlüğünün açıklık kocaoğlan verilerine göre, Köroğlu Dağı'nın zirvesinde toprak düzlük Kartalkaya'da kar kalınlığı 2017'de 71, 2018'de 106, 2019'da 117, güzeşte sene ise 5 santim ölçüldü.

Son yılların en yağışsız sürecini nâkil Kartalkaya Kayak Merkezi'nde aralıklarla yağan esmer karşın pistlerde mergup seviyeye ulaşılamayınca, ertelenen mevsim açılışı 25 Aralık 2020'de gerçekleştirildi.

Kayak merkezinde mevcut 5 otelden 2'si sentetik karlama yöntemiyle kar kalınlığının müşterek mt. bulunduğu pistlerde misyon vermeye başlarken, gayrı oteller ise hâlâ faaliyete geçemedi.

Her sene on binlerce evcil ve ecnebi turisti ağırlayan Kartalkaya'da toy kimse koronavirüs (Kovid-19) salgını dolayısıyla akıbet yılların en rahat sezonu yaşanırken, ziyaretçiler sentetik karda ski ve snowboard yaparak tatillerinin keyfini çıkarıyor.

Bölgede can alıcı kar yağışı muntazır otel işletmecileri, misafirlerini en güzel halde ağırlayacakları haset iple çekiyor.

"Sezonu elan geç kapatabiliriz"

Kayak merkezindeki Dorukkaya ve Kaya Palazzo Otel'in Genel Müdürü Yusuf Avcı, AA muhabirine meydana getirdiği açıkamada, senelerdir ski piyasası süresince bulunduğunu belirterek, "Gerçekten hakeza müşterek sene, yağışsızlık ve kar bulunmadığı sene görmedim. Hava baş döndürücü hamam gidiyor. Yapay karlama sistemini de maatteessüf devir hin devreye alamıyoruz zira nakıs havayı yakalayamıyoruz." niteleyerek konuştu.

Bazı pistlerin sentetik karla açıldığını fakat hâlâ birlik kapasiteyle misyon veremediklerini vurgulayan Avcı, "Dolayısıyla bu da bizim düşüncesince engel güçlükle pistlerimizi gine açtık. Şu an 5-6 pistimiz açık. Misafirlerimiz lisan rahatlığıyla kayıyor güçlükle katıksız kar yağması bizim düşüncesince ayrı ehemmiyet taşıyor. Geçmiş yıllarla kıyasladığımızda bu sene pandemi gölgesinde tesislerimizi açtık." ifadelerini kullandı.

Avcı, ski sezonunun bitmesine alışılagelen koşullarda 1,5 ay kaldığını fakat pandemi dolayısıyla sezonun uzayacağını kestirim ettiklerini dile getirerek, mart kocaoğlan sonu ve april başlangıcında da çalışkan olacaklarını düşündüklerini söyledi.

Kayak açısından mart ayının baş döndürücü güzel müşterek çevrim olduğuna dikkati çekici Avcı, "Mart ayının eş güzel. Hava da güzel bulunduğu düşüncesince ski açısından da baş döndürücü güzel müşterek dönem. Güney turizmi dediğimiz yaka kesimi er açılamayacağı düşüncesince sezonu elan geç kapatabiliriz. Yurt dışına gidemeyen ski severlerin de buraları yeğleme edeceğine inanıyorum. Durum bunu gösteriyor." dedi.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2021, 12:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1