YUMUKTEPE HÖYÜĞÜ'NDE 4 BİN 500 YILLIK KÜPÜN YER ALDIĞI YAPI BULUNDU

Mersin'deki Yumuktepe Höyüğü'nde, içerisinde 4 bin 500 yıllık olduğu değerlendirilen küp, çok sayıda çömlek parçası ve gıda fosillerinin bulunduğu yapıya ulaşılması, medeniyetlerin yaşam biçimini araştıran arkeologları heyecanlandırdı. Çok sayıda uygarlığın izleri

YUMUKTEPE HÖYÜĞÜ'NDE 4 BİN 500 YILLIK KÜPÜN YER ALDIĞI YAPI BULUNDU

Çok sayıda uygarlığın izlerini taşıdığı için "Medeniyetler Beşiği" olarak da anılan Toroslar ilçesindeki höyükte, sezon kazıları, İtalya'nın Lecce Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Isabella Caneva başkanlığındaki 25 kişilik ekip tarafından yürütülüyor.

Ekip, 9 bin yıldır ayakta duran höyükte, uygarlıkların izlerini ortaya çıkarmak için Neolitik, Kalkolitik, Tunç ve Bizans katmanlarında özenle çalışıyor.

"BİNANIN İÇERİSİNDE ÇOK SAYIDA ÇANAK VE ÇÖMLEK PARÇALARI VARDI"

Kazı başkanı Prof. Dr. Caneva, AA muhabirine, MÖ 7 binli yıllara uzanan geçmişiyle Anadolu'nun en eski yerleşim yerlerinden biri olarak öne çıkan Yumuktepe'de, her sezon önemli bulguların elde edildiğini söyledi.

Höyüğün, medeniyetlerin yaşam biçimleri açısından önemli ipuçları verdiğini kaydeden Caneva, toprağın üzerine kerpiçle yapılmış büyük bir binaya ulaştıklarını aktardı.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2021, 11:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1