Sömestr tatilinde nereye gitmeli ?

Her yıl olduğu gibi bu yıl da hem öğrenciler hem veliler sömestr tatilini iple çekiyordu. Karnelerini alan öğrenciler 15 günlük yarıyıl tatiline başladı. Peki sömestr tatilinde nereye gitmeli? İşte sömestr tatilinde çocuklarınızla gidebileceğiniz rotalar...

Sömestr tatilinde nereye gitmeli ?

KARTALKAYA - BOLU

Türkiye'nn sayılı kayak merkezlerinden olan Kartalkaya, Bolu'nun doğu tarafında Köroğlu Dağları'nda yer alıyor.
Sömestr tatilinde oldukça rağbet gören Kartalkaya, manzarasıyla da unutulmaz anlar yaşatıyor.

Yarıyıl tatilinde nereye gidilebilir? 15 tatilde ne yapılır? İşte gidilecek yerler

ILGAZ-KASTAMONU

Türkiye'nin önde gelen kayak merkezlerinden Ilgaz Dağı Kayak Merkezi, yarıyıl tatili için uygun bir rota...Ilgaz'da bin 850 rakımda, doğal güzellikler arasında kayak ve snowboard yaparak, kızakla kayarak keyifli vakit geçirebilirsiniz.

DAVRAZ- ISPARTA 

Davraz Dağı, Isparta'nın doğusunda, Isparta ve Eğirdir'e 25 km mesafede yer alan, Toros Dağları'na bağlı 2637 m yüksekliğinde kayak turizmine açık bir dağdır.Halk arasında hem Davraz hem de Davras olarak adlandırılir. Davraz, kış turizmiyle ünlüdür...

Yarıyıl tatilinde nereye gidilebilir? 15 tatilde ne yapılır? İşte gidilecek yerler

KARTEPE - KOCAELİ

Her mevsim farklı renklere bürünerek ziyaretçilerini etkileyen Kartepe, kış turizminin olmazsa olmazı yerleri arasında.
Kocaeli'ne bağlı olan Kartepe Türkiye'nin önemli kayak merkezi olmasının yanında İstanbul'a yakınlığıyla da hafta sonu kaçamakları için de uygun bir adres. 
ERCİYES - KAYSERİ

Kışın neredeyse her döneminde karlı olması hem de pistlerinin kaymaya elverişli olması nedeniyle Erciyes, hem yerli hem de yabancı turistlerin uğrak noktası.
Dağ genelinde bulunan 34 pist, yüzde 10 ila yüzde 50 arasında değişen eğimleriyle her seviyeden kayakçıya hitap ediyor.

 
ULUDAĞ - BURSA

Uludağ, Türkiye'nin belki de en popüler kayak merkezi... 11 pist, 7 telesiyej ve 6 teleski tesisi ile kayak, snowboard ve diğer kış sporlarına ev sahipliği yapan Uludağ'da pek çok kış sporu yapabilirsiniz.
Konumu itibariyle İstanbul'a da çok yakın olan Uludağ'a ulaşım oldukça kolay. Ayrıca Bursa'ya geldikten sonra kolaylıkla da Uludağ'a gidebilirsiniz. 
eleferik hattı ile merkez istasyondan kayak merkezlerinin bulunduğu oteller bölgesine ulaşmak yalnızca yaklaşık 20 dakika kadar sürüyor. 

PALANDÖKEN - ERZURUM

Palandöken Kayak Merkez, yüksekliği, pistleri ve eksi 40'ları gören soğuğu ile sadece Türkiye'de değil, dünyaca ünlü bir yer...
Ekim ayında açılan ve en az altı ay boyunca kış sporu aşıklarını bekleyen Palandöken aynı zamanda daha önce Üniversitelerarası Kış Oyunları’na da ev sahipliği yapmasıyla da biliniyor.
Pistleri ve oteller bölgesiyle Palandöken kış tatilinin en ideal destinasyonları arasında yer alıyor.

BURSA

7 bin yıllık tarihiyle bilinen uygarlıklar beşiği Bursa hem ulaşım kolaylığı hem de güzelliğiyle cazip sömestr tatili rotaları arasında bulunuyor. Günümüzün büyükşehirlerinden Bursa, tarihi eserleri ve doğal güzelliğiyle mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. 
Ulu Camii, Geyve Han, Pirinç Han, Koza Han, Orhangazi Türbesi, Arkeopark, Şehir Arkeoloji Müzesi, Bursa Enerji Müzesi, Türk İslam Eserleri Müzesi görülmeye değer yerler arasında.

Buraya geldiğinizde, Koza Han'dan ipek ve havlu satın almalısınız. Ayrıca İskender, cantık, pideli köfte ve sütlü kadayıfın lezzeti de Bursa'da bir başka. 

Yarıyıl tatilinde nereye gidilebilir? 15 tatilde ne yapılır? İşte gidilecek yerler

AFYON

Afyonkarahisar, halk arasında bilinen ismiyle de Afyon, termal kaplıcalarıyla yorgunluğunuzu üzerinizden atmanızı sağlayacak.
Her mevsim ziyaretçi ağırlayan Afyonkarahisar'da huzuru bulabilirsiniz.

İZMİR-EFES

Antik dönemin en önemli merkezlerinden biri olan Efes, tarih öncesi dönemden başlayarak Helenistik, Roma, Doğu Roma, Beylikler ve Osmanlı dönemleri boyunca yaklaşık 9000 yıl kesintisiz yerleşim görmüş.
Ayrıca tarihinin tüm aşamalarında çok önemli bir liman kenti ve kültürel ve ticari merkez olmuş.
Eğer çocuklarınıza tarih sevgisi aşılamak ve kültür turizmi yapmak isterseniz Efes'e mutlaka gitmelisiniz.

ÇANAKKALE

Asya ile Avrupa kıtaları arasında bir köprü konumundaki Çanakkale, insanlığın yerleşik hayata geçtiği dönemden, tarihi çağların başlangıcına kadar, önemli kültürlere ev sahipliği yapmış.

Çanakkale de, Efes gibi kültür turizmi için ideal destinasyonlar arasında bulunuyor. 

KAPADOKYA - NEVŞEHİR

Yer altı şehirleri, mağaraları, peri bacaları ve rengarenk gün batımıyla Kapadokya, her mevsim insanı büyülüyor.Binlerce yıllık medeniyetin izlerini taşıyan Kapadokya'da gezilecek pek çok yer var. 

Kadı Kalesi'nin bulunduğu Ürgüp, içerisinde çok sayıda oda, sarnıç, mezar ve mahzenin yer aldığı Uçhisar, Çatalkaya Peribacası, Hallaç Manastırı, Karain, Karlık Göreme ve Ortahisar kesinlikle görülmeye değer. 

YEDİGÖLLER - BOLU

Bolu'nun kuzeyinde yer alan Yedigöller Milli Parkı, hem gölleri hem de sık ağaçlı ormanı ile görenleri büyülüyor.

Yarıyıl tatilinde nereye gidilebilir? 15 tatilde ne yapılır? İşte gidilecek yerler
Seringöl, Büyükgöl, Deringöl, Nazlıgöl, Kurugöl, İncegöl ve Sazlıgöl'den oluşan Yedigöller, vadiyi dolduran iki heyelanın yarattığı setler sonucu oluşmuş. Çocuklarınızla burada keyifli bir doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul