Soyağacı Sorgulama Nasıl Yapılır? E Devlet Soyağacı Sorgulama!

E Devlet ile soyağacı sorgulama ne zaman hizmete açılacak? – Alt üst soy ağacı bilgisi buradan sorgula!

Soyağacı Sorgulama Nasıl Yapılır? E Devlet Soyağacı Sorgulama!

E Devlet giriş sistemi üzerinden erişime açılan alt üst soyağacı bilgisi sorgulama işlemi yaşanan büyük yoğunluk nedeniyle geçici bir süreliğine durduruldu. Hizmetin hayata geçirilmesi ile milyonlarca kişi soyağacı sorgulama işlemini yapmak için turkiye.gov.tr adresine akın etti. Bazı vatandaşlar hızlı davrandığından dolayı soy bilgisine ulaştı. Ulaşamayanlar ise günlerdir sisteme erişimin açılmasını bekliyor. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün en son yaptığı açıklamada, ‘’ Bilgi servisinin daha hızlı ve kesintisiz sağlanması için teknik çalışmalar devam etmektedir. Çalışmaların tamamlanması sonrası hizmet kullanıma açılacaktır.’’ İfadesi kullanıldı. Peki E Devlet giriş ile soyağacı sorgulama ne zaman açılacak? İşte detaylar…

Geçtiğimiz günlerde hizmete açıldığı duyurulan soyağacı sorgulama işlemi için çok kısa bir sürede yüzbinlerce kayıt oluşturuldu. Bu hizmet özellikle sosyal medyada hızla duyuldu. Bu nedenle alt üst soy ağacı bilgisi sorgulamak isteyen vatandaşlar E Devlet'in resmi internet sitesine akın etti. Turkiye.gov.tr adresine giren kişiler kötü bir haberle karşılaştı. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, hizmette yaşanan yoğunluk nedeniyle erişimin geçici bir süreliğine durdurulduğunu belirtti. O günden bu yana milyonlarca kişi ''soyağacı sorgulama ne zaman açılacak'' sorusunun yanıtını araştırıyor. Son dakika gelen bilgilere göre, E Devlet giriş ile sistemin ne zaman açılacağı belli oldu.


SOYAĞACI SORGULAMA NE ZAMAN AÇILACAK? AÇIKLAMA GELDİ

Hürriyet'in haberine göre, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nden üst düzey bir yetkili, "Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nca çalışma yürütülüyor. Sistemin kapasitesinin yükseltilmesi söz konusu. Şu anda test çalışması yapıyoruz. Sistem kilitlenmeden en fazla ne kadar soyağacı sorgulama yapılabilir. Bu konudaki çalışma sürüyor. En geç bir hafta içinde vatandaşlar yeniden soyağacı sorgulaması yapabilecek. Ancak günlük kota olacak. Kullanıcılardan ricamız sakin olmaları" dedi.

SOYAĞACI HİZMETİ DAHA ÖNCEDE VERİLİYORDU

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Sinan Güner, Alt-Üst Soy Sorgulama Uygulaması'nın neden hayata geçirildiği sorusuna da şu cevabı verdi:

"Bu hizmet zaten vardı. İl ve ilçe nüfus müdürlüklerinde dilekçe vererek, randevu alarak zaten talep ediliyordu ve oldukça fazlaydı. Kanunların el verdiği ölçüde anneanne, dede, torun gibi bilgilere ulaşmak mümkün. Daha önce vatandaş yan soylarını da öğrenmek için dilekçe veriyordu. Yetkililerin bu bilgileri vermesi yasak. İstediklerini alamayan vatandaş münakaşa çıkarıyordu. Bu sorunları çözmek istedik."

E-DEVLET SİSTEMİ İLE SOYAĞACI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

1)PTT şubesinden E-Devlet şifresi alındıktan sonra T.C. kimlik numarası ve şifre ile E-Devlet sistemine giriş yapılabilir.

2)Şifrenizi aldıktan sonra aşağıdaki linke tıklayınız

https://www.turkiye.gov.tr/

3)Açılan sayfada sağ üst köşede bulunan "Sisteme Giriş" yazısına tıklayınız.

4)Tıkladıktan sonra açılan sayfada size ait olan T.C. kimlik numaranız ile PTT şubelerinden aldığınız e-Devlet şifresini yazarak giriş yapabilirsiniz.

5-) Erişim yaptıktan sonra karşınıza gelen pencerede ''Nüfus ve Vatandaşlık İşleri'' sekmesini bulun.

6-) Buradan altsoy-üstsoy seçeneğine tıklayın.

SOYAĞACI NEDİR?

Nüfus Hizmetlerinin yürütülmesi ile nüfus kayıtlarının tutulmasına ve nüfus kayıtlarına ilişkin bilgi ve belge verilmesine ilişkin hususlar 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu ve bu Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik ile düzenlenmiştir.
5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 44'üncü maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi "Nüfus kayıt örneklerini; kaydın sahipleri veya bunların eşleri ile veli, vasi, alt ve üst soyları ya da bu kişilere ait vekillik belgesini ibraz edenler, nüfus müdürlüklerinden doğrudan almaya yetkilidirler." hükmündedir.

5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununda soyağacı veya soy kütüğü ya da şecere verilmesine yönelik bir düzenleme bulunmadığından, bu yöndeki talepler yukarıda belirtilen mevzuat hükmü doğrultusunda ilgililerin alt ve üst soylarına ait düzenlenen nüfus kayıt örnekleri ile sağlanmaktadır.

NÜFUS VE VATANDAŞLIK İŞLERİ'NDEN SOYAĞACI AÇIKLAMASI

08.02.2018 tarihinde saat 14:00'da E-Devlet üzerinden hizmete açılmış olan Alt-Üst Soy Raporu 09.02.2018 tarihi saat 02:00'e kadar yaklaşık olarak 200.000 adet üretilmiştir. Vatandaşlarımızın yoğun ilgi gösterdiği hizmette asıl yoğunluk ise gece 02:00- 04:00 arasında (yaklaşık 110.000 Alt-Üst Soy Raporu) yaşanmıştır. Saat 04:00 dan itibaren ise aşırı talep olmasından dolayı verilen hizmette gecikmelerin oluşmasına ve vatandaşların bekleme sürelerinde artış yaşanmaya başlamasından dolayı Alt-Üst Soy Raporunun E-Devlet üzerinden paylaşımı geçici olarak durdurulmuştur. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından E-Devlet üzerinden sunulmakta olan Nüfus Kayıt Örneği ve Yerleşim Yeri ve Diğer Adres Belgesi hizmeti sunulmaya devam etmekte olup, yoğunluğun azalmasından sonra Alt-Üst Soy Raporu hizmeti en kısa sürede vatandaşların kullanımına açılacaktır. Ancak vatandaşların yoğun talebi ile orantılı olarak Alt-Üst Soy Raporunun gecikmeli veya kesintili hizmet vermesi ihtimali bulunmaktadır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

seo uzmanı