Tehdit suçu işlemek ve cezası

Tehdit suçu Türk ceza kanunumuzda 106. Maddede düzenlenmiştir. Tehdit suçunda sanık mağduru bir zarara uğratacağı ona kötülük yapacağını belirterek zarara uğratılacağı bildirilir.

Tehdit suçu işlemek ve cezası

Tehdit suçunda tehdit boyutunu aşacak söz ve davranışlarda yapılırsa şantaj suçu oluşur. Tehdit suçu ancak gerçek kişiler aleyhine işlenebilir . Tüzel kişiler aleyhine tehdit suçu olmaz. Tehdit suçunda amaç mağdur kişiyi korkutmaktır. Burada mağdurun zarar uğramış olmasını önemi yoktur. 
 
Tehdit suçları basit ve nitelikli tehdit suçu olarak ikiye ayrılı. Basit tehdit suçu uzlaştırmaya tabidir. Ancak nitelikli tehdit suçları uzlaştırmaya tabi değildir. Basit tehdit suçunda uzlaştırma prosedürü uygulanır. Savcılık basit tehdit suçunda sanık ve mağduru uzlaştırma bürosuna yönlendirir. Uzlaşma sağlanırsa dava açmaz. 
 
Kavga esnasında tartışma esnasında kızgınlık anında söylenen sözler haksız tahrik nedeni ile indirim nedeni olabilir. Basit tehdit suçunda 6 aydan 2 seneye kadar hapis cezası alabilirsiniz..Nitelikli tehdit suçunda TCK 106/2 Madde gereğince 2 yıl ile 5 yıl arasında bir ceza alabilirsiniz. Nitelikli tehdit suçunda tehdit suçu daha ağırlaşmış olur. 

 
Silahlı tehdit suçu kendini tanınmayacak hale sokarak tehdit suçu Birden fazla kişiyle birlikte işlenen tehdit suçunda imzasız mektup yolu ile işlenen tehdit suçunda örgüt ismi kullanılarak işlenen tehdit suçunda özel işaretlerle işlenen tehdit suçunda tehdit suçu nitelikli hale bürünmüş olur. Tehdit suçunda hükmün açıklanmasının geri bırakılması cezanın ertelenmesi adli para cezası alma ihtimalinizde mevcuttur. 
 
Bu konudaki sorularınızı 0 532 508 90 45 nolu irtibat telefonuma bildirebilirisiniz.
 
 AVUKAT NEVİN ÖMEROĞLU DEMİREL İSTANBUL BAROSU

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

seo uzmanı