Yelken , Yelken Eğitimi

Yelken her yaştan insanın yapabileceği ve kimsenin başlamak için geç kalmadığı bir spor dalıdır. Üç tarafı denizler ile çevrili ülkemizin eşsiz güzellikteki kıyılarını keşfetmek, hafta sonlarımızı ya da tatillerimizi deniz üzerinde geçirmek yada yarışmak için bir yaşam tarzı yelken... Ne kadar anlatsak bitiremeyiz güzelliklerini, bize kattığı ve katacak olduğu değerleri. 

Gerek günlük yaşamımız, gerekse iş yaşamı olsun yelken ile birçok benzer yanları vardır. Bundan dolayı yelken eğitimi ve kurumsal yelken yarış takımları son dönemlerde özellikle şirketlerin büyük gözdesi haline geldi. Doğamızın bir parçası olan deniz üzerinde ki yaşam, gerek gezi yelkenciliği gerekse yarış yelkenciliği olsun artık vazgeçilmez bir parçamız olmaya başladı. Özgürlük, haykırış, heyecan, sınırları zorlamak, yarışmak hepsi doğamızın birer parçası ve bunların hepsi de aynı zamanda yelkenin birer parçası. Gezi olarak düşündüğümüz zaman bir yelkenli ile dünya üzerinde gidemeyeceğimiz yer yoktur. Her koy bizimdir, denizin olduğu her yer erişilebilirdir. Yarış olarak baktığımız zaman, var olan onca değişken ve bunlara en kısa zamanda ayak uydurmak nasıl evrimin bir parçası ise, nasıl güçlü olanın hayatta kalacağı bir kanun ise, yelken yarışları da aynı hayat gibidir. Eğer rüzgârı kaçırırsanız veya esen rüzgârda gerekli olan yelkenleri takıp iyi birer ayar yapıp teknenizi rüzgârda düzgün bir şekilde kullanamaz iseniz geriye düşersiniz. Yeterince sabırlı ve güçlü değilseniz, geriye düşersiniz. Dünya üzerindeki en iyi takım oyunlarından biridir. Tekne üzerinde yer alan ekip üyeleri birbirlerine bağlı birer dişlidir ve amaçları büyük çarkı döndürmek yani tekneyi ilerletmektir. Dişlilerden birinin aksaması çarkın dönmesini yani teknenin uygun hızlara ulaşmasını engelleyecektir. Dünya üzerinde koordinasyonu en üst düzey olan takım oyunlarının başında gelir. En güzel yanlarından biri ise yediden yetmişe herkesin yapabileceği bir uğraşıdır. 

Deniz ise insan doğasının en önemli parçalarından birisidir. Yelken, ona yakın ve içinde olmanın en keyifli araçlarından birisidir. Denizi ve rüzgarı hissetmenin en güzel ve keyifli araçlarından birisi yelkendir. Yelken deniz üzerinde yapılmasaydı bu kadar ilgi çekici olabilir miydi? Tabiiki hayır. Yelkenin çölde yapıldığını düşünün... Doğal olarak onuda sevenler olacaktır ama yelkeni bu kadar büyülü yapan deniz üzerinde olmasıdır. Ayrıca birazda gizemli ve kullanışlı yapan rüzgara karşı gidebilme yeteneğidir. Evet yanlış okumadınız, yelkenli bir tekne ile rüzgara karşı seyir yapabilirsiniz. Bundan dolayı rüzgar nereden eserse essin, istediğiniz yere gidebilirsiniz, ama hızlı ama yavaş. Zaten yelken doğası gereği çok hızlı bir spor değildir ama bu göreceli bir yorumdur. Formula 1 araçları ile karşılaştırdığınız zaman yelkeni kaplumbağa benzetilebiliriz ama yarışlarda şamandıra başlarında yada başlangıçlarda öyle zamanlar olurki Allahım biraz daha yavaş olmalıyız diye geçer içinizden. Yani bazende inanılmaz hızlı olur. Kaldıki son zamanlarda gelişen yelkenlerdeki kanat teknolojisi, bükülebilir salma ve çok gövdeli tekneler sayesinde yelkenlerde çok hızlanmıştır. Eğer doğanın koyduğu kurallara uyum sağlar ve oyunu kuralına göre oynarsak yelken hayatımızın vazgeçilmez parçalarından birisi olabilir. Deniz ve Yelken klasik müzik gibidir. İlk başta algılaması zor olabilir ama anladıktan sonra inanılmaz bir keyif verir ve bağlılık yaratır. Denizci bir toplum çok daha sağlıklı ve güçlü olur, bundan dolayı en kısa zamanda denize daha fazla yakınlaşmalı ve onu hayatımıza katmalıyız. 

http://www.alfasail.com/yelken-egitimi/

Deniz YILMAZ

YORUM EKLE

banner16

banner1

seo uzmanı