9 YAŞINDAKİ CEMRE'YE PİYANO FESTİVALİNDE 'ESER' ÖDÜLÜ

Van'da, musiki kabiliyeti 6 yaşında ailesi çeşidinden keşfedilen, 5'inci sınıf talebesi Cemre Jinda Kesici (9), Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nca pandemi dolayısıyla online planlı '2'nci Uluslararası Rhapsody Piyano Festivali'nde 'en güzel başıboş eser' yor

9 YAŞINDAKİ CEMRE'YE PİYANO FESTİVALİNDE 'ESER' ÖDÜLÜ

Hakkari'nin Yüksekova kazasından 4 sene evvel Van'ın İpekyolu ilçesine ilişkin Halilağa Mahallesi'ne taşınan Büyükşehir Belediyesi'nde görevli Harun ve Fatma Kesici çiftinin dü çocuğundan birisi bulunan Fevzi Çakmak Ortaokulu 5'inci dershane talebesi Cemre Jinda Kesici'nin, müziğe bulunan kabiliyeti daha 6 yaşlarındayken keşfedildi. Ailesinin su kamışı çalmasını istediği Cemre, piyano çalmayı yeğleme etti. Van'da 4 senedir musiki kursuna revan Cemre'nin çalmış olduğu piyano görüntüleri, ailesi kabilinden toplumsal medyada paylaşılınca da şişman nazarıitibar gördü. Görüntüler, Adana Çukurca Üniversitesi'nin de dikkatini çekti.

Gelen öneri hakkında Minik Cemre, Çukurca Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nca 16-20 Mart 2020'de planlı 2'nci Uluslararası Rhapsody Piyano Festivali'ne katıldı. Pandemi dolayısıyla online meydana getirilen piyano festivalinde Cemre, 'En güzel başıboş eser' yorumuyla ödül alarak, okuluna ve ailesine şişman alım çalım yaşattı.

'HEM HAKİM, HEM DE İYİ BİR PİYANİST OLMAK İSTİYORUM'

Cemre Kesici, gitgide hususiyet fakültesini kazanıp, bilge olmayı hedeflediğini fakat müziği de aşırı sevdiğini söyledi. Kesici, "Babam su kamışı çalmamı istiyordu. Ancak ego piyanoyu seçtim. Hedefim bilge olmak. Bunun yanı sıra da piyanoyu çalıp, ülkemi temsilen güzel ortak piyanist olmak. Klasik müzikler çalıyorum. Yaklaşık 50 eser çalabiliyorum. Bunların notalarını da ezberledim" dedi.

'KIZIMLA GURUR DUYUYORUM'

Fatma Kesici ise kızıyla alım çalım duyduğunu tabir ederek, "Kızım daha 6 yaşlarındayken müziğe meraklıydı. hususi ortak okula götürdük. Enstrüman gösterdik. 'Ne istiyorsun?' dedik. Kızım piyano çalmayı istedi. Kızımın bu denli ilerleyeceğini düpedüz tek düşünmemiştik. 4 senedir musiki kursuna gidiyor. 6 seneden beridir de piyona çalıyor. Kızım genel manada alışılmış eser çalıyor. Son dü yılda 50'den ortak tomar eser çaldı. Kızım bilge kazanmak istiyor. Ancak musiki ilgiyi da var. İnşallah hedefine ulaşır" sanarak konuştu.

​Baba Harun Kesici de, kızının su kamışı çalmasını istediğini, fakat piyano çalmayı yeğleme ettiğini anlattı.

'BİZE BÜYÜK MUTLULUK YAŞATTI'

Van Fevzi Çakmak İlk ve Ortaokulu Müdürü Şerafettin Aysan, piyano festivalinde şişman muvaffakiyet elde fail talebesi Cemre'nin başarısıyla alım çalım duyduğunu belirterek, "Okul adına eğitimin yanı sıra, toplumsal ve kültürel manada da çalışmalarımız var. Özellikle pandemi sürecinde evlatların evde kalmaları boyunca öğrencilerimizi yoğun pıtrak görüşme edip, araştırma görevlisi olmaya çalıştık. Cemre de bizim kalburüstü ortak öğrencimiz. Aldığı ödül de bizlere şişman devlet yaşattı" dedi.

Kaynak: DHA

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 09:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1