BAKAN DÖNMEZ: BELEDİYELERİMİZ VERİMLİ SULAMAYA TEŞVİKTE ROL ÜSTLENEBİLİR

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 'Biliyorsunuz ağırbaşlı ortak yağışsızlık riskiyle üzerine karşıyayız. Su tüketimimizin dörtte üçü tarım sektörüne gidiyor. Tarımda yabani sulama yöntemleri ciddi tüketime illet oluyor. Bu sebeple belediyelerimiz üstünlük

BAKAN DÖNMEZ: BELEDİYELERİMİZ VERİMLİ SULAMAYA TEŞVİKTE ROL ÜSTLENEBİLİR
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Biliyorsunuz ağırbaşlı müşterek yağışsızlık riskiyle huzur karşıyayız. Su tüketimimizin dörtte üçü tarım sektörüne gidiyor. Tarımda yabanıl sulama yöntemleri ciddi tüketime illet oluyor. Bu sebeple belediyelerimiz üstünlük alarak verimli sulama şekillerinin teşviki dair mürşit müşterek rol üstlenebilirler" dedi.

Bakan Dönmez, videoteyp konuşma yöntemiyle planlı 'Yenilenebilir ve Akıllı Enerji Uygulamaları' toplantısına katıldı. Bakan Dönmez, burada meydana getirdiği konuşmasında, erke denince akıllara baştan sona iri yatırımların, dev tesislerin geldiğini belirterek, "Millet kendisine görünür olana, konkre olana mücerret olandan henüz müşterek tomar bedel veriyoruz. Aslında erke verimliliği de bu makûs kaderi yaşıyor ne efsus ki. Artık zamanımız dünyasında atılan yada kullan-at diye müşterek deyim yok. Yeniden değerlendirme, toy bedel elde ika sürecindeyiz. Döngüsel müşterek mantıkla kaynakları henüz mesul kullandığımız, baştan istihsal periyodunun işlediği, sürdürülebilir, verim ömrünün uzadığı müşterek sistemle, henüz az erke harcayıp henüz müşterek tomar ek bedel istihsal etmek zorundayız" dedi.

'YEREL YÖNETİMLERİMİZ EN KRİTİK PAYDAŞLARIMIZ ARASINDA'

Bakan Dönmez, erke verimliliğinin bu sürecin dört dörtlük merkezinde toprak aldığını kaydederek, "Yerel yönetimlerimiz de bu sürecin en ehemmiyetli paydaşları. Çünkü şehirlerimizin enerjiyle ilişik planlama, dizayn ve uygulamalarında, ulaştırmada, tarımda, bina ve bayındırlık kabil hususlarda belediyelerimiz iri rol üstleniyor. Örneğin, bayındırlık planlarının hazırlanması evresinde verimli lehçe teshin ve soğutma sistemlerinin kullanması dikkate alınmalıdır. Bu sistemleri kullanabilecek bölgeler bayındırlık projelerinde toprak almalıdır. Ya da kentsel dönüşümle baş başa belediyelerimiz minimum B sınıfı erke etiket belgesine eş binaların inşası düşüncesince mürşit müşterek rol üstlenebilir. Nüfusumuzun kestirmece dörtte üçü büyükşehirlerde eğleşme ediyor. Biz en evvela domestik yönetimlerin erke maliyetlerini yönetmede sosyal rol manken olmalarını istiyoruz. Üreten mahveden kendisine adlandırdığımız, özlük elektriğini özlük üreten, ayrıca depolayan domestik yönetimlerin hepsi Türkiye’ye yayılmasını dilek ediyoruz. Pek baş döndürücü il ve kaza belediyemiz, iri şehirlerimiz bu açıdan adımlar attı" diye konuştu.

'BELEDİYELERİMİZ İHTİYACI KADAR ELEKTRİĞİ ÜRETİP KULLANABİLİR'

Her belediyenin erke yönetimi dair müşterek politikasının, müşterek defa haritasının olması icap ettiğini vurgulayan Bakan Dönmez, "Biliyorsunuz kestirmece 2 sene önceki meydana getirilen düzenlemeyle bundan böyle sert atılan tesisleri de lisanssız canlılık istihsal tesisi kapsamına alındı. Belediyelerimizin sert atılan tesisleriyle çamurlarının bertarafında kullandıkları istihsal tesisleri lisans kabul ika ve şeriklik ihdas muafiyetine sahip. Belediyelerimiz gereksinimi denli elektriği üretip kullanabilir. Ayrıca amme kurumlarımız atılan su ve içmece suyu likidasyon tesisleriyle, zirai sulama gayeli tesislerin bağlanak anlaşmasındaki anlaşma enerjisini geçmemek kaydıyla yenilebilir erke kaynaklarına mebni istihsal tesisleri de kurabilir. Biliyorsunuz ağırbaşlı müşterek yağışsızlık riskiyle huzur karşıyayız. Su tüketimimizin dörtte üçünü ekincilik sektörüne gidiyor. Tarımda yabanıl sulama şekilleri ağırbaşlı tüketime illet oluyor. Bu sebeple belediyelerimiz üstünlük alarak verimli sulama şekillerinin teşviki dair mürşit müşterek rol üstlenebilirler" ifadesini kullandı.

'BÜYÜK BİR HEDEF KOYDUK'

Bakan Dönmez, sanayide, tarımda, üretimin gayrı sahalarında herhangi müşterek ünite ürünün, mütekâmil devletlere uyarınca normalden henüz müşterek tomar erke harcanarak yapım edildiğini belirterek, şunları söyledi:

"Enerji yoğunluğumuz Almanya, Japonya kabil mütekâmil devletlerin yanı esna Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü averajının da üzerinde. Büyük müşterek maksat koyduk. Dünyanın en iri 10 ekonomisinden birisi olmak. O devir yapılacak bilinçlilik basit. Enerji yoğunluğumuzu minimum global rekabette önde bulunan devletler seviyesine, ayrıca henüz da dibine döşemek zorundayız. Bunun apayrı yolu yok. Yapacağımız bilinçlilik belli. Verimli enerji, efdal ek değer. Enerjide herhangi müşterek 1 puanlık ehlî ve yenilenebilir pınar artışının ulusal ekonomiye salname yardımı 100 milyon dolar. Ancak şu hakikatı unutmayalım ki elimizde erke verimliliği kabil ticari yatırımın bünye yatırımından baş döndürücü henüz az ve getirisinin baş döndürücü henüz iri bulunduğu müşterek çalgı aleti var. 2017-2019 yılları ortada erke verimliliğinden elde ettiğimiz artırım miktarı 1 bilyon dolara yaklaştı. Bu sebepten dolayı önceliğimiz elimizdekini en güzel biçimde değerlendirmek."

Kaynak: DHA

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 15:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1