BARAJDA SU ÇEKİLDİ, TARİHİ HİCAZ DEMİRYOLU HATTI GÖRÜNDÜ

Gaziantep'in İslahiye ilçesinde, sulama gayeli kendisine 1967 senesinde meydana getirilen Tahtaköprü Barajı'nda yağışsızlık dolayısıyla su düzeyinin yüzdelik 5'e düşmesiyle; su altında küsurat demiryolu köprüsünün ayakları ile Hicaz Demiryolu hattı ortaya çıktı.

BARAJDA SU ÇEKİLDİ, TARİHİ HİCAZ DEMİRYOLU HATTI GÖRÜNDÜ

İslahiye'ye 25 kilometre uzaklıkta bulunan, Yesemek, Şahmaran, Ağalarobası ve Filli Tepe Mahallesi sınırları içinde toprak düzlük baraj bire bir sürede muhacir kuşların en ehemmiyetli huruç yolu üstünde bulunuyor. Tahtaköprü Barajı, 8 kadro ile 13 familyaya ilgili 22 türde 6 bin 447 kuşa ev sahipliği yapıyor. Barajda su düzeyi tam yağmur olmaması dolayısıyla yüzdelik 5'e düştü.

20 bin hektarlık sektörü havi barajda su düzeyinin kimi alanlarda ağız ağıza çekilmesi dolayısıyla elan evvela teknelerle gidilen adalara yayan ve araçlarla gidilebiliyor. Abdülhamit kabilinden 1900-1908 yıllarında düz yazı edilen Tarihi Hicaz Demiryolu’nun 1974 senesinde barajla baş başa su altında artan 20 kilometrelik kısmı ile bazalt taşlarla mamul demiryolu köprüsünün 7 mt. yüksekliğindeki ayakları da suların çekilmesiyle ortaya çıktı.

Barajdaki su düzeyinin evvela el bu derece düştüğünü tamlayan Yesemek Mahallesi Muhtarı Mustafa Güneş, "Tahtakörü Barajı’nda su düzeyi yüzdelik 5'lere düştü. Suyun çekilmesiyle 1974 senesinde baraj yapılmadan evvela dedelerimizin kullandığı tarihi Hicaz Demiryolu'nun geçmiş olduğu 20 kilometrelik hattın döşendiği düzlük ile demiryolu körüsünün 7 metrelik ayakları ortaya çıktı" dedi.

Kaynak: DHA

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 15:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1