'CENNETTEN GELEN GİZEMLİ TATLAR', ANNE VE KIZININ GELİR KAYNAĞI OLDU

AYDIN'ın Kuyucak ilçesinde canlı Semra Ünal (44), 6 sene geçmiş kızının da yardımı ile incirin cipsi imal ederek başladığı mesleğinde nice sonuç sebzeyi kurutarak Türkiye'nin muhtelif yerlerine gönderiyor. Ünal, üyesi bulunduğu İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve M

'CENNETTEN GELEN GİZEMLİ TATLAR', ANNE VE KIZININ GELİR KAYNAĞI OLDU

Kuyucak'ın rustik Kurtuluş Mahallesinde ırgatlık eden evli, 2 bebek anası Semra Ünal, 6 sene evvel dilimleyip, kuruttuğu incirlerin cips derece bulunduğu ayırt yazar denemelere başladı. Ünal, dilimleyip, kuruttuğu incirlerden elde etmiş bulunduğu 'incir cipslerini' komşuları ve yakınlarına ağırlama etti. Olumlu dönüşler meydan Ünal, yemiş cipsinin beğenilmesi için üretimini yapmış olup satmaya değişmeyen verdi. Konuyu İstanbul Üniversitesi'nde Almanca İşletme öğrenimi gören kızı Gizem Ünal'a (25) açarak iane talip Ünal, arkası sıra da kızıyla baş başa 'Cennetten Gelen Gizemli Tatlar' adıyla hazırladıkları projeyle Tarım ve Orman Bakanlığı'nın Genç Çiftçi Projesi'ne başvurdu.

Anne-kızın projesi ortak numara seçildi ve 30 bin teklik bağış desteği aldı. Ardından Ünal ve kızı, bahçeden topladıkları incirleri evlerinin altındaki ortak odada kesip, terasında kuruttu. İlk sene 400 kilogram yemiş cipsi üreten anne-kız, kilosunu o çağda 25 liradan satışa sunmuş bulunduğu yemiş cipslerine talebin şişman olması için haricen da yemiş alarak üretimi 7 tona denli çıkardı.

Semra Ünal kızı Gizem Ünal ile yemiş cipsi özellikle edinmek kıl payı Aydın'a başmaklık ürünleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın aynısı Emine Erdoğan'ın daveti için Ankara'da planlı ortak derinti da tanıttı. Ünal, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yemiş cipsi ikramı da yaptı.

TÜRKİYE'NİN DÖRT BİR YANINA GÖNDERİYOR

Anne-kız, öz geliştirdikleri yöntemlerle 'Trabzon hurması' kendisine da bildik kalkmak hurmasını da kurutarak ürünlerine ekledi. Zamanla bu ürünlere erik kurusu, yemiş sirkesi, erişte, zeytin, erişte, yemiş reçeli, patlıcan ve biber kurusu ve benzer ürünleri ilaveten tür sayısını 30'a denli yükselten anne-kız, kargo ile Türkiye'nin 81 iline gönderiyor.İHRACATA HAZIRLANIYOR

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği'ne (İHBİR) unsur bulunan Ünal, demincek ise yemiş cipsi ve kurutulmuş kalkmak hurması ihracatına hazırlanıyor. Ürettikleri ürünleri kilosu 30 liradan 70 teklik ortada mütebeddil fiyatlar ile satışa sunduklarını tamlayan Semra Ünal, İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği'ne unsur olduklarını da belirtip, ihracata hazırlandıklarını kaydetti. İncirin çabucak Aydın değil dünyanın en altın meyvelerinden bir tanesi bulunduğunu tamlayan Semra Ünal, "Önceleri sefer kenarlarında taravetli yemiş satıyordum. Satamayıp, elimizde kala ya çöpe gidiyordu yahut hayvanlara düzen oluyordu. 'Ne yapabilirim' niteleyerek düşünürken, yemiş cipsini gerçekleştirmek aklıma geldi. Taze incirleri edepli enine boyuna doğrayıp, kuruttum. Kuruttuğum incirleri çevreme ve müşterilerimize tanıttık, hacısı hocası aşırı beğendi. Daha sonradan ise satışa sunmaya başladık. Şimdi ise yılda 7 titrem yemiş cips üretiyoruz" dedi.

'KIZININ İSMİNİ MARKA YAPTI'

İncir cipsi özellikle edinmek kıl payı ürettikleri ürünleri kızı 'Gizem'in adından ilham alınarak 'Gizemli Tatlar' ismi altında satışa sunduklarını özetleyen Ünal, şu şekilde bitmeme etti:

"Bu tatları sezonluk kendisine yapmaktayız. Şimdi erişte mevsimi onu yaparken, gayrı taraftan da zeytinleri tatlandırıyoruz. Yaz aylarında 20 hanımı istihdam ediyorum. Kışın ise 4 eş personelimiz ile işleri yürütüyoruz. Kızımda işler için girince İstanbul'da ortak şirkette çalışmaya başladı. İlerde bu işin başına ağız ağıza o geçecek. Hemcinslerim ortada kendimi bahtlı hissediyorum. Sesini duyurabilenlerdenim. Sesini duyuramayan hanımlarında sesi edinmek isterim İşlerimizi elan aşırı büyüterek elan aşırı hanıma istihdam sağlayacağız. Hedefimiz İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği'nin de desteğiyle ürettiğimiz ürünleri ihraç ederek, diyar dışına ferahlamak " dedi.

Kaynak: DHA

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 17:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1