COVİD-19 AŞILARI, ÖZEL SOĞUTMA SİSTEMİNE SAHİP TIR'LARLA TRANSFER EDİLECEK

Çin'den Türkiye'ye getirilen ve çözümleme işlemi devam eden Covid-19 aşıları, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü'nce nakıs 20 ve artı 20 aşama aralığında özel soğutma sistemine sahip TIR'larla 81 ile transfer edilecek.

COVİD-19 AŞILARI, ÖZEL SOĞUTMA SİSTEMİNE SAHİP TIR'LARLA TRANSFER EDİLECEK

Çinli Sinovac firmasınca Covid-19'a gönül rahatlığı imal edilen CoronaVac aşısının Türkiye'ye getirilen 3 milyon dozluk bölümünün çözümleme emek vermesi Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu laboratuvarında sürüyor. Aşıların 81 ile nakli özel hazırlanmakta bulunan TIR'lar ile sağlanacak. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü deposunda akıbet hazırlıkları meydana getirilen TIR'lar, +20 ve -20 adım aralığında çalışabilen iklimlendirme durumuna sahip. Covid-19 aşılarını Türkiye'nin ciharıyek yanına ulaştıracak TIR'ların, özel soğutma sisteminin yanında, engin ısı takip edeni ve istif takip edeni yapılabilme niteliği bulunuyor.

'ÖZEL ARAÇLARLA DAĞTIMINI YAPIYORUZ'

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Aşı Lojistiği’nde işyar Tarkan Mustafa Yamanoğlu, Sağlık Bakanlığı namına senelerdir tedbir edilen aşıları emniyetli ortak biçimde depolamak, dağıtımını yapmak, kullanmak ve uygulanıncaya genişliğinde bunun güvence dibine katılması düşüncesince lüzumlu tedbirleri aldıklarını söyledi. Yamanoğlu, "Biz depolara mevrut aşılar kontrolden çıktıktan sonraları bakanlığımız kabilinden tasarlanan, geliştirilen ve satın tahsil edilen özel araçlarla illere dağıtımını yapıyoruz. Araçlarımız nakıs 20, pozitif 20 ile ayarlanabilir sıcaklıklarda. Hem engin tıpkı zamanda mukayyet ortak biçimde hararet daim izlenebiliyor. Araç yegâne ortak ile gitmiyor. Bir güzergah ve rota planlaması yapılıyor. Bu aşının hacmi, gidilecek yere gereğince değişmekle baş başa genel anlamda rotalarımız var. Bu rotalarla Ankara’dan çıkan taşıt Türkiye’nin en ücra köşesindeki yahut en ırak noktasındaki ile genişliğinde ulaşıyor. Daha sonraları gene illerimizde sayısı 360’dan ortak tomar bulunan antipatik iklim depolarında bu aşıları koruyoruz. gereksinim dahilinde gene ayrımsız biçimde vilayetlerde mevcut önemsiz araçlarla akıbet noktalara genişliğinde aşıyı ulaştırmaya çalışıyoruz" dedi.

'ARACIN SOĞUTMASINDAN ZİYADE AMBALAJ YAPISI ÖNEMLİ'

Yamanoğlu, aşıların gerekseme dahilinde ayrımlı sıcaklıklarla da taşınabileceğini kaydederek, "Aşıların akıbet kullanıcılara ulaştırılmasında pozitif 2 ve pozitif 8 adım standardımız var. gereksinim dahilinde ayrımlı sıcaklıklarla da taşıyabilecek kapasitedeyiz. Salgın çağında birtakım özel materyallerin taşınmasında nakıs derecelerde taşımayı baş döndürücü güzel ortak biçimde gerçekleştirdik. Çok ceninisakıt sıcaklıklarda nakil esnasında arabanın soğutmasından çok ambalaj yapısı baş döndürücü önemli. Genelde nakıs 20 derecenin altında taşımalarda mobilyasız buz kullanılıyor. Bunlar mobilyasız buz paketlerinin içine konur ve haricen da hararet takip edeni yapılarak bunların taşınması gerçekleştirilir" sanarak konuştu.

'ARAÇ ARIZASINDA YAPACAKLARIMIZ BELLİ'

Yamanoğlu, lojistiğin ve taşımacılığın esas kuralın riskleri güzel yönetebilmek bulunduğunu vurgulayarak, "Bu mevzuda tecrübemiz iyice ümranlı durumda. Araç arızası olduğunda yapacaklarımız bellidir. Klima arızası bulunduğu devir onunla ilgilendiren hile süreçlerimiz belli. Hatta personelin hastalanmış olup yola bitmeme etmemesi kabil halleri da fikren ayrımlı senaryoları fikren hazırlıklarımızı yapıyoruz. Böyle ortak halde vilayetlerde yeteri kadar aracımız var, redif araçlarımız da var. Büyük taşıt gerekiyorsa en andıran noktadan oraya onu çıkartabiliriz yahut illerdeki önemsiz araçları dü ahit kabil çelimsiz müddette ulaştırıp, aşılar bozulmadan para aktarımı şansına sahibiz" sanarak konuştu.

Kaynak: DHA

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 15:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1