CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: MİLLİ UZAY PROGRAMIMIZI YAKINDA AÇIKLAYACAĞIZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin uzayda mahrek hakkı mevcut 30 ülkeden birisi bulunduğunu belirterek, 'Türkiye Uzay Ajansımızca hazırlanmakta olan 2021-2030 ulusal uzay programımızı yakın birlikte tarihte açıklayacak, bu alandaki hedeflerimizi halkoyu ve topu topu

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: MİLLİ UZAY PROGRAMIMIZI YAKINDA AÇIKLAYACAĞIZ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin uzayda mahrek hakkı bulunan 30 ülkeden bir tanesi bulunduğunu belirterek, "Türkiye Uzay Ajansımızca hazırlanmakta bulunan 2021-2030 ulusal uzay programımızı yakın müşterek tarihte açıklayacak, bu alandaki hedeflerimizi halkoyu ve topu topu evren ile paylaşacağız" dedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türksat Genel Müdürlüğünde planlı 'Türkiye'nin Uzay ve Uydu Vizyonu' mevzulu hususi oturuma Vahdettin Köşkü’nden kalabalık bağlantıyla katıldı. Erdoğan, ABD’den uzaya gönderilen 5A uydusunun yolculuğunun kalburüstü geçmesini ve belirlenen tarihte görevine başlamasını dilek ettiğini söyledi. Erdoğan, Türkiye'nin uzaydaki enerjik peyk sayısının 7'ye çıkarıldığı, ekranlarda halen uzayda bulunan uydulardan 3'ünün haberleşme, 3'ünün ise rasat gayeli çalışkanlık gösterdiğini kaydetti. Türksat 5A uydusu kapsamı dalında Avrupa, Ortadoğu, Kuzey, Güney ve Orta Afrika, Akdeniz, Ege ve Karadeniz'in bulunduğunu kail Erdoğan, şöyleki konuştu:

"Geniş kılıç işlev sahasına ehil bu uydumuzla ayrımsız sürede bulunan tanıtma sahasına ehil uydularımızı da yedeklemiş oluyoruz. Türkiye uzayda mahrek hakkı bulunan 30 ülkeden biridir. Bu sabahleyin uzaya fırlatılan uydumuz ile Doğu yörüngemizdeki uzay haklarımızı 30 sene süresince güvence dibine alıyoruz. Yaklaşık 4 ay sonraları yörüngesine yerleşecek bulunan uydumuzun hayır hizmetlere okazyon olacağına inanıyorum. Türkiye'nin 1994 senesinde süregelen uzaya peyk atıf sürecinde bu sene zarfında fırlatılacak. Türksat 5B'nin arkası sıra toy müşterek seviyeye geçmeyi planlıyoruz. Amacımız, 2022 senesinde türkiye kabilinden imal edilen önce tanıtma uydusu bulunan Türksat 6A'yı uzaydaki hesabına yerleştirmektir. Bu peyk baş döndürücü kaslı teknolojik donanıma ehil ehemmiyetli müşterek projedir. Yine önümüzdeki sene zat tasarımımız ve üretimimiz bulunan 'İMC' isminde erdemli çözünürlüğünde bulunan rasat uydumuzu da inşallah uzaya geçici edeceğiz. İnsanlığın geleceğinde uzay çalışmalarının ehil olabileceği ehemmiyetli noktayı şimdiden görüyor ve buna gereğince stratejimizi belirliyoruz. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçişimizin arkası sıra kurduğumuz Türkiye Uzay Ajansımız ülkemizin bu alandaki vizyonunu yaşama geçirmede ehemmiyetli görevler üstlenecektir. Bu ajansımızca hazırlanmakta bulunan 2021-2030 ulusal uzay programımızı yakın müşterek tarihte açıklayacak bu alandaki hedeflerimizi halkoyu ve topu topu evren ile paylaşacağız. Önümüzdeki 10 sene zarfında ülkemize kazandıracağımız uyduları insanoğlu kaynağımıza ve uzay sanayine müteveccih projelerimizi bu programda ortaya koymuş olacağız."

'ÜLKEMİZER MİKRO UYDU FIRLATMA TESİSİ KURUYORUZ'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, peyk dalında dar uyduların gömlek grado öne çıktığını belirterek, şunları kaydetti:

"Bizde hem dar peyk ihya hem de bu uyduları ülkemizden uzaya atıf dair tedbir içindeyiz. Bu amaçla devletimizde müşterek dar peyk fırlatma tesisi kuruyoruz. Kamu kurumlarımızın, üniversitelerimizin, hususi sektörümüzün peyk ihya faaliyetlerini destekliyoruz. Özellikle gençlerimizin bu konudaki heyecanlarını ve gayretlerini kıvançla izleme ediyoruz. 2053'te Türkiye uzayda bilgili müşterek çelim durumuna gelecekse bizlere sakıt fariza herhangi müşterek bölgede bulunduğu basamak uzay çalışmalarında da zat çalışmalarımızı akla yatkın halde mensur etmektir. Dünya etrafında dolaşan uydular işyerinden evimize genişliğinde yaşantımızın herhangi müşterek dalında bizlere işlev ediyor, doğrultu veriyor. Zulmü ve adaletsizliği çoğaltan müşterek uygulayım bilimi icap dünyada icap uzayda olsun insanoğlunun düşmanıdır. Teknoloji dalında mücadelemizi personeli olduğumuz kadim medeniyetin çizdiği sınırlar zarfında veriyoruz. Bu prensipli ve haysiyetli duruşun müşterek bedeli var ise onu ödemekten çekinmiyoruz."

BAKAN KARAİSMAİLOĞLU:

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ise, "31 aşama şarki yörüngesinde yerini takanak bulunan Türksat 5A’nın hizmete girmesiyle birlikte, şarki ve batıya ek olarak, Ortadoğu ve Afrika Kıtasını da şümul alanımıza ekleyeceğiz. Televizyon yayıncılığında arttırma kapasiteler kazanacağız. Ülkemizin peyk ve uzay emekleri bundan sonraları de mücahede kesmeden bitmeme edecek. 5A’nın arkası sıra uzaya göndereceğimiz Türksat 5B uydumuzun da sınav evreleri bitmeme etmektedir. Türkiye’mize baş döndürücü yakında müşterek başka müjdemiz şimdi olacaktır. Yerli ve ulusal uydumuz 6A’nın da uzay vatanda yerini alacağı eyyam yakındır. Türksat 6A’nın üretimi, mühendislik modeli ile pervaz modelinin bütünleşme faaliyetleri eş anlı alegori bitmeme etmektedir" ifadesini kullandı.

Kaynak: DHA

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2021, 19:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1