DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: YEMEN'DEKİ İHTİLAF İNSANİ TRAJEDİYE DÖNÜŞMÜŞTÜR

Dışişleri Bakanlığı tarafından Yemen'de kurulan yeni hükümetin göreve başlamasına yönelik yapılan açıklamada yaşanan ihtilafa değinilerek, 'Yemen'deki ihtilaf emsali görülmemiş bir insani trajediye dönüşmüştür' ifadesi yer aldı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: YEMEN'DEKİ İHTİLAF İNSANİ TRAJEDİYE DÖNÜŞMÜŞTÜR
Dışişleri Bakanlığı tarafından Yemen'de kurulan yeni hükümetin göreve başlamasına yönelik yapılan açıklamada yaşanan ihtilafa değinilerek, "Yemen'deki ihtilaf emsali görülmemiş bir insani trajediye dönüşmüştür" ifadesi yer aldı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Yemen'de yeni hükümetin yemin ederek göreve başlamasını memnuniyetle karşılıyoruz. Bu gelişmenin ülkede 6 yılı aşkın süredir devam eden çatışmaların ve mevcut insani krizin sona erdirilmesine katkıda bulunmasını temenni ediyoruz. Yemen'deki ihtilaf emsali görülmemiş bir insani trajediye dönüşmüştür. Bu durum Covid-19 salgınının etkisiyle daha da ağırlaşmıştır. Bu çerçevede, ülkede kalıcı bir siyasi çözüm bulunması her zamankinden daha acil bir ihtiyaç halini almıştır. Türkiye söz konusu ihtilafın ilgili BM Güvenlik Konseyi kararları ve belirlenmiş uluslararası parametreler uyarınca, diyalog yoluyla ve anayasal meşruiyet temelinde, Yemen'in siyasi birliği ve toprak bütünlüğüne saygı çerçevesinde çözümlenmesini desteklemektedir" denildi.

Kaynak: DHA

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2020, 23:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul