DÜDEN SUYU KÖPÜRDÜ, PİS KOKU TEPKİYE NEDEN OLDU

Antalya'da Düden Şelalesi'nin döküldüğü kavuşum 100 m. aşağısındaki eşme depar belgesi noktasında oluşan köpüğün neden bulunduğu biçimsiz koku, alanda yaşayanların tepkisine neden oldu. Bölgede canlı lazımlık ve kazların malikleri ise hayvanlarını suya girip zehirlen

DÜDEN SUYU KÖPÜRDÜ, PİS KOKU TEPKİYE NEDEN OLDU

Her sene binlerce turistin görüşme etmiş bulunduğu Düden Şelalesi'nin ast kısmında başlamış bulunan pınar depar belgesi noktası, şimdilerde köpükle kaplandı. Hemen su depar belgesi noktasında lokanta işletmeciliği eden İsmail Bilgili (46), buradaki suyu 8-10 sene evvel içtiklerini hatırlatarak, "Şimdi bırakın içmeyi, hayvanlarımızı suya salamıyoruz" dedi.

Özellikle Meteorolojinin rahmet yahut sıkıntı uyarısı icra ettiği senelerde müşterek elin vanayı açarcasına bu akıntıya neden bulunduğunu gelecek devam eden Bilgili, şöyleki konuştu:

"Bize şimdi evvel selden ötürü öz yataklarının oynadığını söylüyorlardı. Bu görüngü şimdi aşırı dinlence günlerine bedel gelen, havanın yağmurlu bulunduğu senelerde oluyor. Fırtına yahut rahmet geçene denli hareket oluyor, sonradan çabucak kesiliyor. Bir kimyevi atılan denli köpürüyor ve kokuyor. Tarım sahalarında kullanılan, temizlikte makbul asitlerin kokusu geliyor. Havada aşırı ağırbaşlı müşterek koku var. Baş ağrısından burada duramıyorum. Pandemiden ötürü restoranımız gizli lakin açıkça olsa koku vardığında işletmemi kapatıyorum. Çünkü müşterilerim bu koku ortamında oturamıyor."

Restoranının Düden Şelalesi'nin doğrudan 100 m. altında bulunduğunu hatırlatan Bilgili, "Gerçek Düden Şelalesi burasıdır. Bu suyun çıkmış bulunduğu noktadır. Bu suyun yüzdelik 80'i arazi altından çıkıyor. Yukarıdan mevrut güncel şelale ise yüzdelik 20'lik kısmı. Yer altından mevrut yüzdelik 80'lik devre ile beraberce adsız sansız koku ve köpüklenen su geliyor" niteleyerek konuştu.

10 senedir restoranda etkin ve şelalenin doğrudan üzerinde oturan Süheyla Okatan, "Yıllardır buradayım, akıbet yıllarda bu koku ve hareket gelmeye başladı. Burada canlı budala ve ördekleri tümüyle suya girip zehirlenmesinler niteleyerek ayaklarından bağlayıp akıntının geçmesini bekliyorum. Bu mülevves suyu müşterek yerlerden bazıları salıyor lakin ki bilmiyoruz. Kötü kokuyu evimde güçlü hissediyorum" dedi.

Düden Şelalesi'ne senelerdir bitişik bulunan Kazım Bilgili de kokudan ve köpüren, sudan şikayetçi oldu. Bilgili, "7-8 senedir hakeza oluyor. Benim şüphelerim tasfiye sularının salınmasına yönelik" niteleyerek konuştu.

Kaynak: DHA

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 15:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1