İSMAİL DEMİR: 2021'DE TİHA, HİSAR-A VE ATMACA'DA İLK TESLİMATLAR YAPILACAK

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, 2021 senesinde AKINCI Taarruz İnsansız Hava Aracı (TİHA), Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi HİSAR-A+, ilk ulusal gemisavar füzesi ATMACA, ATAK helikopterlerinin gelişmişi Faz-2 versiyonunda ilk teslimatların yapılacağını söyledi.

İSMAİL DEMİR: 2021'DE TİHA, HİSAR-A VE ATMACA'DA İLK TESLİMATLAR YAPILACAK

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, '2020 Değerlendirme ve 2021 Hedefler' toplantısı düzenledi. Demir, Savunma Sanayi Başkanlığının 35'inci yılına girdiğini hatırlatarak, Demir, defans piyasasının ulusal birlikte maslahat olduğunu, bunun politik kalem kavgası konusu yapılmaması dair hassasiyetlerini rastgele defasında dile getirdiklerini bildirdi. Demir, 2020 yılındaki defans endüstri faaliyetlerine ilişkin, "Akıncı TİHA hızlı üretime müheyya duruma geldi. Aksungur SİHA’nın hızlı istihsal faaliyeti başladı. Bayraktar TB2 ve ANKA SİHA'larımız çabucak bizim değil, arkadaş ve karındaş ülkelerimizin de kullandığı en ehemmiyetli silahlardan birisi oldu. Çeşitli sınıflarda tercih ettiğimiz İHA'larımıza ek kendisine geçtiğimiz yıl; Kamikaze Mini İHA KARGU-2 ve Silahlı Mini/Mikro İHA SONGAR'ı da asayiş güçlerimiz ilk kere kullanmaya başladı. Sadece uydularımızı yerli-milli etme hedefinde değiliz, bu uyduları uzaya gönderecek fırlatma sistemlerini de evcil etme hedefindeyiz. Yani giderek bu uyduları birlikte apayrı ülkeden değil, zat ülkemizden de fırlatma olanağına erbap olacağız" dedi.

'F-16'LARIN YAPISAL İYİLEŞTİRMESİ BAŞLADI'

Demir, Hava Kuvvetlerinin savaşçı unsuru F-16'ların strüktürel iyileştirmelerine başlandığını kaydederek, "İlk dü F-16 Blok-30 uçağının strüktürel iyileştirmesini tamamlayarak teslim ettik. İlk ulusal gemisavar füzemiz ATMACA’nın testlerinde sona geldik, envantere duhul sürecine başladık. SİHA’larımızda tercih ettiğimiz ve geçtiğimiz sene belirgin biçimde ambargoya sunulan kaldığımız CATS kameralarımızı hızlı üretime geçirdik, mütekâmil versiyonuna başladık" dedi.

'AKINCI İNSANSIZ HAVA ARACININ İLK TESLİMATLARINI YAPACAĞIZ'

Demir, Savunma Sanayi Başkanlığının 2021 yılı hedeflerine bağlı ise, şu detayları verdi:

"AKINCI Taarruz İnsansız Hava Aracının ilk teslimatlarını yapacağız. ATAK helikopterlerinin gelişmişi Faz-2 versiyonun ilk teslimatlarına başlayacağız. Milli Muharip Uçağın (MMU) ast sistemlerinin tasarımlarına başlayacağız. Mini, Taktik, Operatif ve Stratejik dershane İHA ve SİHA'larımız ile güruh cümle görevlerinin icrasına müteveccih projelerimiz yaşama geçirilecek. Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi HİSAR-A+ envantere girecek ve ilk teslimatları yapılacak. Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi HİSAR-O+'nın testleri tamamlanacak ve envantere girmeye müheyya duruma gelecek. Uzun Menzilli Hava ve Füze Savunma Sistemi-SİPER Projesinde, ASELSAN-ROKETSAN-TÜBİTAK SAGE'nin işbirliğinde cümle ve ast cümle bileşenlerine bağlı ayrıntı dizayn tamamlanacak."

'MODERNİZE EDİLEN İLK HAVAN SİLAHLARINI TESLİM EDECEĞİZ'

Demir, ilk ulusal gemisavar füzesi bulunan ATMACA'nın ulusal torpil gözü gözü AKYA, Tanksavar Silahı KARAOK'un ilk teslimatlarının 2021 senesinde yapılacağını belirterek, "Savaş uçaklarımızın iklim üstünlüğü düşüncesince geliştirilen endamsız ve orta/uzun menzilli BOZDOĞAN ve GÖKDOĞAN hava-hava füzelerinin tayyare giysi atışlı testleri tamamlanacak. Platformlar düşüncesince geliştirilen ilk ulusal 7,62 mm Makineli Tüfeklerin (PMT 7,62) teslimatlarına başlayacağız. Yurt dışından hazırlık edilen Modüler Barut Sistemi namına evcil kendisine geliştirilen sistemlerin teslimatlarına başlayacağız. Envanterdeki havan topu topu silahlarının yararlanma etkinliğinin artırılması düşüncesince başlatılan projede modernize edilen ilk havan topu topu silahlarını teslim edeceğiz" sanarak konuştu.

'FIRKATEYN İSTANBUL, DENİZE İNDİRİLECEK'

Deniz planlarında 2021 yılının ehemmiyetli birlikte sene olacağını kail Demir, "Çok isteyerek Amfibi Hücum Gemisi ANADOLU, Test ve Eğitim Gemisi UFUK ve Lojistik Destek Gemisini teslim edeceğiz. MİLGEM Projesinin 5'nci gemisi İ sınıfı fırkateyn İstanbul denize indirilecek. Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında 1'inci tahtelbahir suya indirilecek ve 2'nci tahtelbahir havuza çekilecek. İnsansız su üstü ve su altı araçlarına müteveccih acemi planlar başlatacağız" ifadesini kullandı.

'BATU TANK MOTORU İLK PROTOTİPİ ÇALIŞTIRILACAK'

Demir, ciddi dershane insansız karaca aracının (İKA) prototipinin üretileceğini, geniş ve ölçülü dershane İKA'larda ilk vasıtaların teslim edileceğini söyledi. Demir, şu biçimde konuştu:

"TSK envanterinde ilk olacak Pars 6x6 Mayına Karşı Korumalı Araçların ilk teslimatları yapılacak. Motor planlarında bu sene konkre çıktılar alacağımız birlikte sene olacak. SOM ve ATMACA füzelerinde kullanılacak bulunan KTJ3200 Turbojet Motoru ilk kere teslim edilecek. Altay Tankı düşüncesince geliştirilen BATU tank motoru ilk prototipi çalıştırılacak. Yeni Nesil Hafif Zırhlı Araçlar düşüncesince geliştirilen UTKU motosiklet ve transmisyonun ilk prototipi çalıştırılacak. Elektronik harpte; Yüksek Frekans Elektronik Taarruz Sistemi ve Erken İhbar Radar Sistemi üzere unsurlar ilk kere teslim edilecek. SİHA'larımız düşüncesince CATS kameralarımızın hızlı üretimi sürerken, mütekâmil revaç ASELFLIR-F500C Projesinde dizayn etabına geçilecek ve ASELFLIR-600 projesi başlatılacak."

Kaynak: DHA

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 13:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1