İZMİT KÖRFEZİ'Nİ KİRLETEN 6 GEMİYE 5 MİLYON 800 BİN LİRA CEZA 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmit Körfezi'ni bembeyaz avlamak üzere 2006 senesinde buyana çokluk uçağıyla açıktan denetimlerini sürdürüyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Deniz ve Kıyı Hizmetleri Müdürü Birol Balcı, '2006 yılından itibaren 470 gemiye 35 milyon ceza kesi

İZMİT KÖRFEZİ'Nİ KİRLETEN 6 GEMİYE 5 MİLYON 800 BİN LİRA CEZA 
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmit Körfezi'ni ak pak avlamak üzere 2006 senesinde beri çokluk uçağıyla açıktan denetimlerini sürdürüyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Deniz ve Kıyı Hizmetleri Müdürü Birol Balcı, "2006 yılından itibaren 470 gemiye 35 milyon ceza kesildi. 2020 senesinde ise 6 gemiye, 5 milyon 800 bin lira ceza uyguladık" dedi. 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne ilişik çokluk arama uçağıyla İzmit Körfezi'nin ak pak tutulması üzere körfeze antre karşıcı gemiler ve uran kuruluşları denetleniyor. İzmit Seka Park sahasından kalkış karşıcı çokluk uçağı, körfeze dökülen kâffesi suları ve körfeze giren gemileri arama ediyor. 2006 yılından beri açıktan meydana getirilen denetimler sebebiyle gemiler sintine atıklarını bırakmamaya başladı. Havadan meydana getirilen denetimlerin yanında denizde ise teknelerle denetimler yapılıyor.

2006 yılından itibaren denetimleri bitmeme ettiklerini kail Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Deniz ve Kıyı Hizmetleri Müdürü Birol Balcı, "Bu denetimlerimizi müşterek arama teknesi ve çokluk uçağıyla sağlıyoruz. 7/24 esasına ilişkin namına çalışıp denizimizde denetim yapıyoruz. Deniz araçları kısaca gemileri denetliyoruz ve onların yasa dışı deşarjları var ise bunlara müdahalede bulunup ceza uyguluyoruz. Denetimler sebebiyle yasa dışı deşarjlar aşırı fazla azaldı. Artık bile bile telvis yapılmıyor. Ancak telvis bile bile yapılmıyor ve kaymakamlık ile istisnai hallerde bunlar oluşuyor. Bunu da cezaların faziletkâr olması da can alıcı oluyor" dedi.

Gemilerin yanında bağırmak boyu tesislerinden meydana gelen kirliliklere de baktıklarını anlatım fail Balcı, "Biz 2006 yılından itibaren 470 gemiye 35 milyon ceza kesildi. 2020 senesinde ise 6 gemiye 5 milyon 800 bin lira ceza uyguladık. Denetimlerimizde gemilerden meydana gelen kirliliklere de hemen bakmıyoruz. Aynı sürede endüstriden kısaca bağırmak boyu tesisinden meydana gelen kirliliklere de bakıyoruz. Onları belirleme ettiğimizde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüze yolluyoruz. İdari müeyyide sonucu vermesi için. Bunun yanında orman yangınlarını da önceki önceden belirleme ediyoruz, bu da ciğerlerimizin yanmasını engelliyor." niteleyerek konuştu.

Kaynak: DHA

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2021, 08:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1