KARADENİZ'DE HAMSİ AVI YASAĞI UZATILSIN ÇAĞRISI

Tarım ve Orman Bakanlığı'nca kanuni avlanabilir destan uzunluğunun altındakilerin oranının çoğalması dolayısıyla hamsi avına 10 devir süreyle haram getirdiği Karadeniz'de; uzmanlar ve balıkçılar hamsi popülasyonunun geleceği açısından sürenin uzatılmasını istedi. Yasak

KARADENİZ'DE HAMSİ AVI YASAĞI UZATILSIN ÇAĞRISI
Tarım ve Orman Bakanlığı'nca kanuncu avlanabilir destan uzunluğunun altındakilerin oranının çoğalması dolayısıyla hamsi avına 10 çağ süreyle haram getirdiği Karadeniz'de; uzmanlar ve balıkçılar hamsi popülasyonunun geleceği açısından sürenin uzatılmasını istedi. Yasak kararını akıllıcasına bulan KTÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Cemal Dinçer, "Alınan değişmeyen fire olmakla beraber banko doğrudur ve faydası olacaktır" dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Karadeniz’de avlanan hamsi balıklarında; kanuncu avlanabilir destan uzunluğunun altındakilerin oranının çoğalması dolayısıyla hamsi avına 10 çağ süreyle haram getirdi. Avı yasaklanan hamsinin illet ıvır zıvır kalmış bulunduğu tartışılıyor. Küresel hava değişikliğinin tesiri ile Karadeniz’de yaşanmış bulunan kuraklıkla baş başa kuruyan derelerdeki hamsi yemi adına bildik planktonların denizlere ulaşamadığı, beslenemeyen hamsinin de bu yüzden ıvır zıvır kalmış bulunduğu değerlendiriliyor. Türkiye’de 9 santimetrenin altında avlanması haram bulunan hamsinin Karadeniz’e bitişik yıldız vatanlarında ise 7 santimetreye genişliğinde avlandığına da uyanıklık çekici balıkçılar, hamsinin neslinin tükenme tehlikesi ile de dirlik karşıya bulunduğunu yönünden düşünüm bildiriyor. Bu tartışmalar sürerken uzmanlar ve balıkçılar hamsi popülasyonunun geleceği açısından sürenin uzatılmasını istedi.

KTÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Cemal Dinçer, nezaret kararının 1 sene kesiksiz hamsi avı yasağına döşeme oluşturması açısından altın bulduğunu söyledi. Av baskısı dolayısıyla hamsi stokundaki azalmaya bakanlığın kelimesiz kalamadığını tamlayan Prof. Dr. Dinçer, "Alınan değişmeyen fire olmasıyla bu arada banko doğrudur ve yarayışlı olacaktır. Ancak bu yasaklar, '10 günde hamsi matlup 9 santim büyüklüğe ulaşır, ondan sonradan avlayalım' düşünmek değildir. Hamsinin 10 günde istek edeceğimiz çoğalma düzeyine kavuşması cins değil. İnsanlar elbette ergenliğe genişliğinde aceleci büyüyüp sonradan büyümesi yavaşlarsa örnek hamside de olur. 7 santimetrelik müşterek hamsi 1 yılda 3 santim büyüyecek, bu da ayda tahminî 3 milimetreye karşılama ediyor. Yani kılıç hamsiyi 1 ay beklesek avlayabilecek boya ulaşacağı yönünden gelmez" niteleyerek konuştu.

‘AV BASKISI VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ ETKİLİ OLDU’

Hamsi avının yasaklanmasında, fazla av baskısı ve hava değişikliği dolayısıyla alındığını anlatım fail Prof. Dr. Dinçer, "Normalde sonuç 50 salname meteorolojik verilere baktığımızda, hanuman ayında deniz suyu sıcaklığının 9 derecelerde olması bekleniyor. Ancak şu an 11 ile 14 basamak aralarında bulunduğu görülüyor. Mevsim normallerinin 3 ile 4 basamak üzerindeyiz ve bu da fazla iri farklılıklar yaratıyor. Hamsinin sürüler oluşturması ve avlanabilecek yapıya kavuşması düşüncesince deniz suyu sıcaklığının 10 derecenin altında olması lazım. Hamsi bizim sularımıza Kafkasya sahillerinden kış olmak düşüncesince gelmektedir. Belki de bu hicret mükemmel adına da gerçekleşmedi. Çünkü su sıcaklığı da orada matlup seviyeye mevrut değil ve sürüler denizlerimizde düzensiz haldedir, bu da hamsi avını avı görgüsüz bir vaziyete getirmektedir" dedi.

‘AV YASAĞI UZATILMALI’

Yasakların uzatılmasını beklediğini kaydeden Prof. Dr. Dinçer, “Bu haram 10'ar çağ adına uzatılırsa Şubat'ın ortalarına denktaş doğacak ve natürel adına hamsi av sezonun az hâlâ sonu demektir. Bu sene hamsi avcılığı ihtimal de yapılmayacaktır. Buna müşterek döşeme alıştırmak düşüncesince 10 günce çabuk gelişim adına uygulandığını değerlendiriyorum" niteleyerek konuştu. Prof. Dr. Dinçer, “İnsanların av yasaklarına kelimesi kelimesine uyması gerek. Bunu gidiş geliş kurallarına benzetebiliriz. Emniyet kemerini takının diyorlar lakin takmıyoruz. Nitelikli av yasaklarımız mevcut lakin pratikte sorunlarımız var. Üreticiden tüketiciye genişliğinde topu topu vatandaşların bunda mesul davranması gerekir” dedi.

‘SEZON SONUNA KADAR YASAKLANSIN’

10 günce av yasağını az bulduğunu kail balıkçı Salih Ertaş ise, “Sezon sonuna genişliğinde hamsi avının yasaklanması lazım. Şimdi Marmara çeşidinden hamsi geliyor lakin bu tarafta doğrusu terbiyeli hamsi vardı. İnce hamsi avlamak doğrusu günahtır. Yasakların beş altı ay ayrıca mevsim sonuna genişliğinde uygulanması lazımdı” dedi. Kısa kesiksiz yasakların muvakkat analizör bulunduğunu anlatım fail balıkçı Ali Ergül de, “Hamsi sezonunu şu anda kapatsalar bence hâlâ güzel olur” dedi.

Kaynak: DHA

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2021, 08:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1