KARADENİZ ORMANLARINDA 'YANGIN' TEHLİKESİ

Doğu Karadeniz’de akıbet günlerde iklim sıcaklıklarının zaman normallerinin üstünde seyrederken, bahçelerde yakılan firez ateşleri, destar ve orman yangınlarına hastalık oluyor. Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertuğrul Bilgili, 'K

KARADENİZ ORMANLARINDA 'YANGIN' TEHLİKESİ
Doğu Karadeniz’de akıbet günlerde iklim sıcaklıklarının zaman normallerinin üstünde seyrederken, bahçelerde yakılan firez ateşleri, destar ve orman yangınlarına illet oluyor. Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertuğrul Bilgili, "Kırsalda canlı vatandaşlar bahçe ve arazilerindeki eğin artıklarını yakarak temizlerken yangınlara döşeme oluşturuyor" dedi.

Doğu Karadeniz’de akıbet haftalarda iklim sıcaklıklarının zaman normallerinin üstünde seyretmesi ile bahçelerde yakılan firez ateşleri destar ve orman yangınlarına illet oldu. Bölgede müşterek günde Trabzon, Rize, Artvin ve Ordu’da 23 ayrımlı noktada yangın çıktı. Orman Bölge Müdürlüklerine ilişkin ekiplerin yanında şehremaneti itfaiye aracı aracı ekiplerinin de dahil etmiş olduğu yangınların tüm söndürüldü. Karadeniz Bölgesi’nde akıbet aylarda mütenakıs yağışlar ve hararetli rüzgarlar zımnında yangın riskinin bitmeme ettiğini kail uzmanlar, dünkü yangınların oluşmasına vesile verilmemesi düşüncesince vatandaşlara uyarılarda bulundu.

‘GEÇEN YIL DA YAŞAMIŞTIK’

KTÜ Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertuğrul Bilgili, Doğu Karadeniz’de çelimsiz yangın sezonu yerine tanıdık güz ve şita mevsimlerinde yangınların oluştuğunu söyledi. Prof. Dr. Bilgili, “Bölgemiz iri miktarda yapraklı orman zonundan oluşmakta ve güzün yapraklarını dökmektedir. Sonbahar sonu ve şita aylarında dökülen yapraklar başta cenuplu mobilyasız rüzgarlarla kurutularak yanmaya amade duruma gelmektedir. Geçmiş senelerde da bire müşterek şeyi yaşamıştık, bu sene da aynısını yaşıyoruz” dedi.

‘YANGIN TEHLİKESİ YÜKSEK’

Meteorolojik tahminlere isnaden önümüzdeki beş altı gündüz süresince yangın tehlikesi oluşabileceğini tamlayan Prof. Dr. Bilgili, “Havanın ısınmaya başladığını sıcaklığın yükseleceğini ve mobilyasız rüzgarların henüz sansasyonel halde olacağını görebiliyoruz. Özellikle ahit bulunan tahminler gerçekleşirse yangın tehlikesinin erdemli olabileceğini ve şimdilerde nazarıitibar edilmesi icap ettiğini vurgulayabiliriz. Kırsalda canlı yurttaşlar bostan ve arazilerindeki eğin artıklarını yakarak temizlerken yangınlara döşeme oluşturuyor. Zannediyorum gelecek günlerde de bu cins yakmalar kararında çıkma yangınlara tanık olabiliriz" dedi.

Kaynak: DHA

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 09:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1