KASIM AYINDA ARMUT AĞAÇLARI ÇİÇEK AÇIP, MEYVE VERDİ

Mersin'in Erdemli ilçesinde, kasım ortasında armut ağaçlarının çiçek açıp, meyve vermeye başlaması görenleri şaşırttı.

KASIM AYINDA ARMUT AĞAÇLARI ÇİÇEK AÇIP, MEYVE VERDİ

Türkiye'nin çoğu bölgesinde kış mevsimi etkisini göstermeye başlarken, Mersin'in Erdemli ilçesinde yaz geri geldi. Bahçelerde limon, mandalina, portakal toplanırken, armut ağaçlarının çiçek açarak meyve vermeye başlaması görenleri şaşkına çevirdi. Kasım ayında böyle bir olayla ilk defa karşılaştığını dile getiren çiftçi Metin Özsu, "Bir tarafta armutlar bir tarafta çiçekler. Bir kaç gün yağış olması, havaların sıcak geçmesi ağaçlarda yalancı bahar etkisi yarattı sanırım. Bu ağaçların ilkbaharda tekrar çiçek açıp açmayacağını zaman gösterecek. Ayrıca açan çiçeklerin bir kısmı meyveye dönüşmüş, diğerleri ne olacak belli değil'' dedi.

MERSIN'IN ERDEMLI ILCESINDE KASIM ORTASINDA ARMUT AGACLARININ CICEK ACIP MEYVE VERMEYE BASLAMASI GORENLERI SASKINA CEVIRDI. FOTO: ALI RIZA EREN/ERDEMLI/(MERSIN), (DHA)

'SANKİ İLKBAHAR MEVİSİMİNDEYİZ'

Çiftçi Tuncay Sarıkaya da "Haziran ve temmuz aylarında olgunlaşan armutları toplamıştık. Fakat son bir haftadır armut ağaçlarının sanki ilkbahar gelmiş gibi çiçekle kaplandığını gördüm. Hayatımda kasım ayında böyle bir olayı ilk defa görüyorum. Bu olay yalancı bahardır" diye konuştu.

KASIM ORTASINDA DENİZ KEYFİ

Öte yandan UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde bulunan tarihi ve turistik Kızkalesi, sıcak havanın tadını çıkarmak isteyenlerin akınına uğruyor. Tatilciler denize girerek sıcak havanın keyfini çıkartırken, kimi tatilciler ise güneşlenmeyi tercih etti.

MERSIN'IN ERDEMLI ILCESINDE KASIM ORTASINDA ARMUT AGACLARININ CICEK ACIP MEYVE VERMEYE BASLAMASI GORENLERI SASKINA CEVIRDI. CIFTCI METIN OZSU (FOTOGRAFTA) KASIM AYINDA BOYLE BIR OLAYLA ILK DEFA KARSILASTIGINI DILE GETIRDI. FOTO: ALI RIZA EREN/ERDEMLI/(MERSIN), (DHA)

Kaynak: DHA

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2020, 15:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1