KAYSERİ SALDIRISININ FAİLİ TERÖRİSTİN YARGILANMASINA BAŞLANDI

Kayseri'de 17 Aralık 2016'da çarşı iznine çıkan askerlere müteveccih saldırının faillerinden 'Fırat Botan' harf isimli sanlı PKK'lı terörist Ferhat Tekiner'in,  yargılanmasına başlandı. Tekiner, 'Beni aylı eşimle zılgıt ettiler' dedi.

KAYSERİ SALDIRISININ FAİLİ TERÖRİSTİN YARGILANMASINA BAŞLANDI
Kayseri'de 17 Aralık 2016'da çarşı iznine çıkan askerlere müteveccih saldırının faillerinden 'Fırat Botan' harf angın PKK'lı terörist Ferhat Tekiner'in,  yargılanmasına başlandı. Tekiner, "Beni iki canlı eşimle yıldırma ettiler" dedi.

PKK'lı 'Fırat Botan' harf angın Ferhat Tekiner, sabık sene 23 Ekim’de MİT ve güven iş donanmasında planlı operasyonla Irak'ın kuzeyinde yakalanarak Türkiye'ye getirildi. PKK'lı Tekiner'in, 17 Aralık 2016 tarihinde Kayseri'de çarşı iznine çıkan askerlere müteveccih planlı saldırının faillerinden bulunduğu belirleme edildi. Ferhat Tekiner'in, 15 askerin martir bulunduğu ve 54 bireyin de yaralandığı Kayseri'deki patlamanın faili 'Kendal Deniz' harf angın Kenan Çiçek'e çalmış bulunduğu ara bulucu konfirmasyon etmiş bulunduğu saptandı.

'BENİ TEHDİT ETTİLER'

Tutuklanan Tekiner'in, Kayseri 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmasına başlandı. Duruşmada, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimler Derneği Kayseri Şubesi üyeleri de yakınan namına arazi aldı. Tekiner savunmasında, saldırının müşterek numaralı sanığı Kenan Çiçek’in kendisini yıldırma ettiğini anlatarak, "Kenan Çiçek’i Diyarbakır’da sanayide tanıdım. Oto hırsızlığı yaptığımı biliyordu. Samimi olduktan muahharen Kenan ile beş altı kere taşıt topladık. Kendisiyle alım-satım yaptım. Kenan müşterek güneş bana ‘parti seni çağırıyor’ dedi. ‘Parti ne erişmek oluyor’ diyince PKK’nın bulunduğunu söyledi. Ben daim tehditler aldım. Sonrasında Kenan beni Lice ilçesine götürdü. Orada beni ‘Erhan Porsibi’ denilen kişiyle görüştürdü. Kenan Çiçek ve Erhan Porsibi benden kamyon çalmamı istediler. Bende kamyon hesabına araba çalabileceğimi söyledim. Ben de ara bulucu çalıp, beynini çevrim dışı bıraktım" sanarak konuştu.

'ÇALDIĞIM ARAÇLA PATLAMA OLDUĞUNU ÖĞRENDİM'

Bombalı taşıt saldırısını muahharen öğrendiğini encam devam eden Tekiner, "Kafede dostlarım benim arandığımı söyledi. Bende çocukluktan bu yana taşıt hırsızlığı yaptığım düşüncesince onunla ilgilendiren bulunduğunu sandım. Arkadaşlarım onunla merakı olmadığını, Kayseri'de müşterek bombalı saldırının bulunduğunu söylediler. Bunun üstünde doğrudan genel ağ kafeye gittim. Araştırınca çaldığım araç ile Kayseri'de patlama ve şehitlerimizin bulunduğunu öğrendim" dedi.

Kuzey Irak'a kesinlikle kaçtığını özetleyen Tekiner, "Kenan Çiçek’in kardeşi bana ulaşarak, ‘Merkez karargahta senin ismin geçti. Kayseri patlamasıyla ilgilendiren PKK’ya ifade sekreter gerekiyor. Bu sebepten Kuzey Irak sınırına gideceksin. Gitmezsen sen bilirsin. Hamile eşin var' dedi. Sınırın sonuç köyünde kaçakçı müşterek isim beni mayınlı ve kazalı yerden dirlik tarafa geçirdi. Orada beni ‘Şahan’ isminde müşterek terörist karşıladı. Sonra beni neşeli teröristlerin bulunduğu yere götürdü. Kenan’ın yakalanmasından ötürü orada bana MİT’e çalıştığımı söyleyerek, beni daim suçladılar. Beni daim devlete çalışmakla suçladılar. Ben de devlete çalışmadığımı, yıldırma edildiğim düşüncesince geldiğimi söyledim. Kuzey Irak’ta Türk konsolosluğuna giderek, MİT’e kendim konfirmasyon edinmek istedim. Şehit ailelerine başsağlığı diliyorum. Beni iki canlı eşimle yıldırma ettiler. Size yalnızca kanınızın yerde kalmadığını anlatmak istiyorum" biçiminde konuştu.

SALDIRININ PLANLAYICISINA 16 KEZ MÜEBBET VERİLMİŞTİ

Kayseri 1'inci Komando Tugay Komutanlığı'nda yurtsal vazifesini işleyen ve çarşı iznine çıkan askerleri haiz ahali otobüsüne, bombalı taşıt ile planlı terör saldırısına bağlı 21 sanıklı sorun sabık sene sonuçlanmıştı. MİT ve Emniyet operasyonuyla yakalanıp Türkiye'ye getirilen terörist Ferhat Tekiner'in çalmış bulunduğu araç ile saldırıyı düzenleyen terörist Kenan Çiçek'in mevkuf yargılandığı dava, Kayseri 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Kenan Çiçek, 16 kere ağırlaştırılmış müebbet ve 1118 sene dam cezasına çarptırılmıştı. Diğer sanıklara da mütebeddil senelerde dam cezası verilmişti.

ŞEHİT BABASI DAVA SONRASI KONUŞTU

Saldırıda martir bulunan Yunus Emre Duran'ın babası Mahmut Duran, mahkeme sonrası açıklamalarda bulundu. Duran, "Mahkemenin inşallah en endamsız sürede sonuçlanmasını istiyorum. Diğer firari olanların da yakalanmasını en DOĞRU sürede istiyorum. Terörün kökünün kurumasını istiyorum. Devletimizin terörün kökünü kurutacağından da eminim" dedi.

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kayseri Şube Başkanı Ali Yavuz ise, "Bu vakaya dayanaklık etmek verenler henüz geçmiş yargılandı. Bombanın yüklenmesine dayanaklık etmek veren, ara bulucu araklayıcı ve Kayseri'ye ulaşmasına dayanaklık etmek verici müşterek bireyin yargılanmasına tanık olduk. Biz teröristin ifadelerini içtenlikli bulmuyoruz. Kendini örtbas etmek düşüncesince yaptığını düşünüyoruz. Başsağlığı dileyerek, yaramızı kaşıyıp, bizi kımıldatma ediyor. Onların düşüncelerinin fikirlerinin ne işe yaradığını tığ biliyoruz" sanarak konuştu.

Kaynak: DHA

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2021, 20:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1