KURAKLIKTA SU ALTINDAKİ MEZARLAR ORTAYA ÇIKTI, YAKINLARI SANDAL YERİNE YÜRÜYEREK ZİYARET ETTİ

Bursa Boğazköy Barajı’nın suları altında küsurat Hamzabey Mahallesi’ne ilişik mezarlar, yağışsızlık hasebiyle gündüz yüzüne çıktı. Aralarında Osmanlı’nın evvel şehitlerinden Baykoca’nın türbesinin de yer almış olduğu gömüt sahasını semt halkı,  yürüyer

KURAKLIKTA SU ALTINDAKİ MEZARLAR ORTAYA ÇIKTI, YAKINLARI SANDAL YERİNE YÜRÜYEREK ZİYARET ETTİ
Bursa Boğazköy Barajı’nın suları altında küsurat Hamzabey Mahallesi’ne ilgilendiren mezarlar, yağışsızlık hasebiyle devir yüzüne çıktı. Aralarında Osmanlı’nın evvel şehitlerinden Baykoca’nın türbesinin de yer almış olduğu metfen sahasını semt halkı,  yürüyerek ziyaret edebiliyor. Mahalle muhtarı Sadullah Arda, "Haziran ayında baraja sandalla açılarak duamızı ediyorduk. Ocak ayında yağışsızlık hasebiyle sular çekilmiş olduğu düşüncesince yürüyerek gidiyoruz” dedi.

İnegöl'de canlılık üretiminde geçer Boğazköy Barajı'nın kestirmece 10 sene ilkin faaliyete geçmesinin ardından, Hamzabey Mahallesi'nde 3 mezarlığın bulunmuş olduğu arazi, sular altında kaldı. Yaklaşık 150 senedir gömütlük yerine geçer semt de başkaca Osmanlı'nın evvel şehidi benimseme edilen Baykoca'nın türbesi ile birlikte de güreşçi köprüsü bulunuyor. Mahalle sakinleri ile kabirlerde yakınları olanlar ziyaretlerini bugüne dek Boğazköy Barajı’na sandalla açılarak gerçekleştiriyordu. Ancak yaşanmış olan yağışsızlık hasebiyle barajın suları çekilince mezarlar ile türbe ve güreşçi köprüsü meydana çıkınca vatandaşlar, metfen ziyaretlerini yürüyerek yapıyor. Hamzabey Mahallesi Muhtarı Sadullah Arda, bu sene yağışsızlık riskinin bulunduğunu hatırlatarak, “5 ay ilkin mezarlıklar su altındaydı. Geçen Haziran ayında büyüklerimizin metfen ziyaretlerini gerçekleştirmek düşüncesince dirilik yeleklerimizi giyerek, sandalla açılıyorduk. Baraj, bu sene tam baran bulunmadığı düşüncesince su ile dolmadı. Şimdi yürüyerek ziyaret ediyoruz” dedi.

‘YAĞMUR DUASI YAPTIK’

Muhtar Arda, rahmet duası yaptıklarını ve yağışları beklediklerini belirtti. Yağmur yağmamasının kendileri düşüncesince sıkıntı olabileceğini hatırlatan Arda, “Buğday ekildi. Yağışlar olmadı. Normalde buğdayın hesabına kar yağması lazım. İnşallah birlikte sıkıntı olmaz” sanarak konuştu. Hazmabey Mahallesi Muhtarı Sudallah Arda, Geçen Hazıran ayında barajlarında su bulunduğunu belirtirken, “Bugün bu mevsimde gine burada su olması geçişsiz idi. Fakat yağışsızlık yaşanıyor. Barajımız dolmadı. Baraj ortamında yürüyerek, gezebiliyoruz. Burası kestirmece 150 salname gömütlük alanı. Binlerce ferdin yakını bu mezarlıklarda yatıyor. Şuan hacısı hocası yürüyerek yakınının mezarına geliyor, afsun edebiliyor. Eski köprümüz de devir yüzüne çıktı. Boğazköy Barajı yapılırken bölgenin gömütlük alanı, su altında kaldı” diyor.

‘BÖYLE BİR KURAKLIK GÖRMEDİM’

Hamzabey sakinlerinden fellah Eyüp Uslu’da 52 yaşına denli hakeza birlikte yağışsızlık görmediğini söyledi. Uslu, “Buğdaylar, aşırı alacalı çıktı. İnşallah muhtemel yağışlar gerçekleşir. Kaygılıyız; yağışsız birlikte sene geçiriyoruz. Bu mevsimde kar olması lazımdı” ifadelerini kullandı.

Kaynak: DHA

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2021, 12:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1