MADENCİ ANITI, 35 YILDIR KENTİN SİMGESİ 

Zonguldak'ta, 35 yıl önce heykeltıraş Prof. Dr. Tankut Öktem kabilinden meydana getirilen ‘Madenci Anıtı’ kentin simgesi oldu. Araştırmacı Yazar Yüksel Yıldırım, abidenin dört ayrı figür ile dört ayrı ağıt taşıdığını söyledi. 

MADENCİ ANITI, 35 YILDIR KENTİN SİMGESİ 

Genel Maden İşçileri Sendikası'nca 1986 senesinde adlı sanlı yontucu Prof. Dr. Tankut Öktem'e Madenci Anıtı yaptırıldı. Dönemin sendika başkanı Mehmet Tezer'in destekleriyle meydana getirilen abide endüstrisi tanıtım gösterisi ve merasim endüstrisi yerine da kullanılıyor. Anıt karşı bilgiler verici araştırman edip Yüksel Yıldırım, Madenci Anıtı'nın kentin tarihini simgeleştirdiğini tabir etti. Anıtın anayasa caddelerin birleştiği noktada bulunduğunu tabir fail Yıldırım, "Bu kentin birlikte kaderi var. Yaklaşık dü yüzyıllık birlikte zamanı var. Bu zamanı sembolleştirmek istediler. Şehrin merkezinde hakeza birlikte anıtımız yoktu. O nedenden dolayı arazi yerine toy çarşıyı seçtiler. Burası esasta caddelerin birleştiği birlikte nokta. Zaten anıtlarda hakeza birlikte noktalara yapılmaktadır ki insanoğlu çeşidinden öğrenilebilsin, görülebilsin" dedi.

ANITIN VERDİĞİ MESAJ HEYKELLERDE GİZLİ

Yıldırım, Madenci Anıtı'nın dört ayrı figür ile dört kocaoğlan deme taşıdığını belirterek, şu şekilde dedi:

"Heykelin, Gazipaşa Caddesi’ne oluşturulan kısmında paydos etmiş, omuzunda kazması ile ocaktan çıkan birlikte madenci görüyorsunuz. Arkasında da arkadaşları var. Yüzlerine bakarsanız iğbirar mevcut ancak birlikte oturma görüyorsunuz. Heykelde hanuman ağzına akilane birlikte derinlik verilmiş. Bu derinlik ocakların Zonguldak'a açıldığının sembolü. Çıkardıkları kömürü Zonguldak'a kazandırdıklarını tabir ediyor. Heykelin batıya icra vekili kesiminde ise 4 yabanlık birlikte eş sembolize edilmiş. Baba, madenci giysileriyle beraberinde ise oğlu var. Baba ve annenin yüzü batıya akilane bakarken dallar ise anayasa ve babasına bakıyor. Oğlunun elinde birlikte eser mevcut bu eroin işçisinin aydın yüzünü gösterir. Kızı elinde çiçeklerle babasını karşılıyor. Bu da ailenin sıcaklığını tabir ediyor."

GERÇEK MANKEN KULLANILMIŞ

Anıtta Mustafa Kemal Atatürk'ün Zonguldak ziyaretinin izlerinin de yansıtıldığını tabir fail Yıldırım, "Mustafa Kemal Atatürk'ün Zonguldak'a vardığında madenler ve Zonguldak ile ilgilendiren söylemiş bulunduğu birlikte yalan arazi alıyor. Şehrin Ankara anlamında girişinde ise kömür çıkartan birlikte eroin işçimiz arazi alıyor. Bu figürde asıl model kullanılmıştır. Bu madencimiz Hamza Adıbaş, o devirde kazmacı bulunan birlikte eroin işçisidir. Direkler ise eroin işçisinin sembolüdür. Hemen üzerinde arazi meydan 6 eroin işçisi var. Bu madencilerimizin yüz ifadeleri de bitap ve kararlıdır. Bu madencilerimiz de madenlerde idman düşüncesince Zonguldak'a hicret fail madenci kardeşlerimizdir" diyerek konuştu.

Kaynak: DHA

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2021, 09:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1