ORMAN GENEL MÜDÜRÜ KARACABEY: ORMAN YANGINLARINDA VAHŞİ HAYVANLAR DA ZARAR GÖRÜYOR

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, 'Her yıl Türkiye’de yaşanan 2 binden fazla orman yangınında pek çok vahşi hayvan da zarar görüyor' dedi.

ORMAN GENEL MÜDÜRÜ KARACABEY: ORMAN YANGINLARINDA VAHŞİ HAYVANLAR DA ZARAR GÖRÜYOR
Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, "Her yıl Türkiye’de yaşanan 2 binden fazla orman yangınında pek çok vahşi hayvan da zarar görüyor" dedi.

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey yaptığı yazılı açıklamada, Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu'nun 1931 yılında Floransa'da ilan ettiği Hayvanları Koruma Günü’nün her yıl 4 Ekim’de kutlandığını belirtti. Türkiye'de 170 memeli, 463 kuş, 364 kelebek, 131 sürüngen, 480 deniz balığı, 236 tatlı su balığı ve 12 bine yakın bitki türünün yaşadığını kaydeden Karacabey, "Ormanlar peç çok hayvan türü için bir yuvadır. Ormanlarımız yandığında sadece ağaçlar yanmıyor, barındırdığı binlerce canlı ile birlikte geleceğimiz de yangınlarla yok olup gidiyor. Geleceğimize hep birlikte sahip çıkmalıyız. Her yıl Türkiye'de yaşanan 2 binden fazla orman yangınında pek çok vahşi hayvan da zarar görüyor. Yangınların yüzde 90’ı gibi büyük bir oranı insan kaynaklıdır. Bahçe ve sera temizliği, anız yakımı, piknik, çoban ve avcıların ateşleri gibi vatandaşların ihmal ve dikkatsizlikleri nedeni ile her yıl pek çok orman alanı ve içerisindeki canlı yaşamı zarar görüyor. OGM olarak biz yangınların yaşanmaması için tüm tedbirlerimizi alıyoruz. Ama bu noktada vatandaşımıza da büyük sorumluluk düşüyor" ifadelerini kullandı.

Kaynak: DHA

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2020, 16:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul