PANDEMİDE BAL MARKASI OLUŞTURAN KIZ KARDEŞLER, İHRACATA HAZIRLANIYOR

Van'da canlı ve üniversiteden izinli olduktan sonraları değişik hayalleri bulunan bir tanesi amme yönetimi gayr canlılık ve elektronik mühendisliği kısmı mezunu 2 kız kardeş, pandemi devrinde arıcılık hazırlamaya değişmeyen verdi. Özellikle uzvi bal ürünlerine erişmek düş

PANDEMİDE BAL MARKASI OLUŞTURAN KIZ KARDEŞLER, İHRACATA HAZIRLANIYOR

Van'da canlı ve geçtiğimiz sene Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi amme yönetimi bölümünden izinli bulunan Büşra Güler (24) kaza sınavları için, kardeşi hasret Rabia Güler (22) ise Van YYÜ yalıtım ve elektronik mühendisliği bölümünden izinli olduktan sonraları KPSS düşüncesince hazırlanmaya başladı. Fakat pandemi, bu süreçte hayatlarına alelacayip ortak taraf verdi. Kendilerinin ve yakınlarının uzvi bal ve ürünlerine ulaşmadaki çabalarını gören dü kardeş, arıcılık hazırlamaya başladı. Kendilerini Doğu Anadolu Bölgesi'nin gailesiz ve avrat girişimcileri yerine tanımlayan kardeşler, kişi markalarını kurup ürünlerini tüketicilere sunduktan sonraları emlak içerisinden şişman zevk topladı. Ürünlerini emlak dışına pazarlamayı hedefleyen Güler kardeşler, şimdiden 3 dünya ile görüşmelere başladı.

‘PANDEMİ BAMBAŞKA BİR YÖN VERDİ’

Kardeşlerden Büşra Güler, "Van YYÜ amme yönetimi bölümünden izinli oldum. Kardeşim hasret Rabia Güler Van YYÜ yalıtım ve elektronik mühendisliğinden izinli oldu. 2 şvester yerine bu işe girdik. Aslında üniversiteden izinli olduktan sonraları ikimizin de ayrımlı hayalleri vardı. Ben kaza sınavlarına, kardeşim ise KPSS'ye hazırlanıyordu. Ancak pandemi, bizim hayallerimize alelacayip ortak taraf verdi. Ve bu süreçte kişi markamızı kurduk" dedi.

Pandemide evde otururken her insanın aklında sağlımıza kesinlikle ilgi ederiz, sağlımızı kesinlikle koruyabiliriz sorularının geldiğini özetleyen Güler, "İşte bu aşamada uzvi bal, propolis, masum sütü ürünlerinin muafiyet sistemi düşüncesince görkemli gıda deposu bulunduğunu öğrendik ve uzvi döl erişmek düşüncesince nice yerden bal aldık. Sonra şurası düşündük, uzvi bal ve masum ürünleri kesinlikle olabilir kesinlikle anlaşılır? Bunları araştırdıktan sonra, uzvi bal dair ortak curcuna bulunduğunu gördük. Yani her insanın uzvi döl ulaşamadığını gördük. Bizde uzvi balı vatandaşlarla buluşturmak düşüncesince bu işin içerisine girdik" sanarak konuştu.

‘KADIN KOOPERATİFİ KURACAĞIZ’

Yurt içerisine sattıkları ürünlerden aşırı müspet arka dönüşler aldıklarını tamlayan Güler emlak dışına açılmayı hedeflediklerini söyledi. Güler, "Bu yolda Katar ile aşırı ağır ilişkimizi ilerledi. Bu sene Almanya ve Hollanda ile de görüşmelerimiz var. Bu devletlere de bal satacağız. İşimizi hâlâ da ilerletip elden bayanlardan oluşan avrat kooperatifi oluşturmayı ve bu birleşke yardımıyla nice insana istihdam sağlamayı hedefliyoruz. Ballarımız uzvi sertifikalı ve çoğunluğu bayanlardan oluşuyor. Ve Kadınız arıcıyız kadınız balcıyız sloganıyla yola çıkıyoruz" dedi.

Van YYÜ yalıtım ve elektronik mühendisliği kısmı mezunu kardeşi hasret Rabia Güler ise ilkin avrat arıcılardan aldıkları camekân ballarını çözümleme ettirdiklerini söyledi. Tarım ve Orman Bakanlığı'na ilişkin bal tebliğine makul olursa balları aldıklarını özetleyen Güler, müşterilerine gönderdikleri ballarda Tarım ve Orman Bakanlığı’nın mahveden arıcı yük numarası ile beraberce gönderdiklerini söyledi.

Kaynak: DHA

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2021, 10:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1