ŞANLIURFA CEYLANLARINA YOĞUN TALEP

Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesine ismini sağlayan nesli tükenme tehdidi altındaki 'gazella subgutturosa' şekli ceylanlar, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü İşletmesi’nde tabii ortamlarında himaye altında tutuluyor. İşletmede, insanı, artist ve futbolcuların talepte bul

ŞANLIURFA CEYLANLARINA YOĞUN TALEP

Ceylanpınar ilçesine ismini veren, alımlı ve zayıf yapılarıyla görenleri kendilerine fanatik bırakan ve nesli tükenme tehdidi altında mevcut 'gazella subgutturosa' çeşidi ceylanlar, 1977 senesinde Milli Parklar ve Avcılık Genel Müdürlüğü kabilinden siper dibine alındı, 1982 senesinde da Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne (TİGEM) ilişkin Ceylanpınar Tarım İşletmesi’ne verildi. Koruma dibine alındıklarında rakamları 23 bulunan ceylanlar, elleme bakımları ve saf ortamda korunmalarının peşi sıra üreyerek 750'ye ulaştı.

Ceylanpınar Tarım İşletmesi Müdürlüğü Hayvancılık Müdür Yardımcısı Şevket Bayar, saf niteliklerini kaybetmemeleri düşüncesince insanlardan gibi olduğunca uzakta canlı ceylanlar düşüncesince 800 dekar yer üstünde saf meydan oluşturduklarını söyledi. Ceylanların ait birimlerinden talep edilmesi yerinde yetiştiricilere ve hayvanseverlere çifti 11 bin 800 liradan satışını yaptıklarını özetleyen Bayar, ceylanlara en baş döndürücü yer sahipleri, otel işletmesi, iş insanı, sanatkâr ve futbolcuların talepte olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Dünyada nadir alanlarda canlı ceylanların Türkiye'de en baş döndürücü bulunmuş olduğu kentlerin başlangıcında Şanlıurfa geliyor. Kentte, türkülere de madde bulunan ve ilçeye ismini verici ceylanlar, saf ortamlarının bozulması ve neslinin tükenme tehlikesiyle huzur karşıya kalması dolayısıyla Tarım ve Orman Bakanlığı kabilinden 1977 senesinde siper dibine alındı. 1982 senesinde ise siper dibine alındığında 13 çekici ve 10 eş ceylanın bulunmuş olduğu Ceylanpınar Tarım İşletme Müdürlüğü’nde birbirinden elleme hayvanat düşüncesince 800 dekar saf yetiştirme sahası oluşturuldu. Ürkek olmaları dolayısıyla kişilere yaklaşmayan ve saf niteliklerini kaybetmemeleri düşüncesince 40 yılı aşkındır saf ortamda bakımları meydana gelen 'gazella subgutturosa' çeşidi ceylanların sayısı aradan sabık müddette 750'ye ulaştı. Ortalama 8 ile 12 sene ortada canlı ceylanlara ilkin sanatçı, futbolcu, iş insanı, yer malikleri ve otel işletmeleri yoğun ceylan talebinde bulunuyor. Geçen sene 35 çift, 70 nüsha ceylan satışını gerçekleştirdik. Ceylanlarımız umumi adına april ayında veladet yapıyor. Doğum sezonumuz yaklaşmış olup veladet sonrası ceylanların sayısının 1000'i aşmasını öngörüyoruz."

Kaynak: DHA

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2021, 09:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1