SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİ İÇİN EKSİ 14 DERECEDE, KORONAVİRÜS TEDBİRLİ ANMA

Enver Paşa komutasında, 106 yıl evvel planlı Sarıkamış Harekatı esnasında donarak, şehit olan binlerce Mehmetçik, koronavirüs salgını zımnında kısıtlanmış katılımla meydana gelen törenle anıldı. Hava sıcaklığının sıfırın altında 14 derece bulunduğu Kars Sarıkam

SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİ İÇİN EKSİ 14 DERECEDE, KORONAVİRÜS TEDBİRLİ ANMA
Enver Paşa komutasında, 106 yıl evveli planlı Sarıkamış Harekatı esnasında donarak, şehit olan binlerce Mehmetçik, koronavirüs salgını hasebiyle kısıtlanmış katılımla meydana gelen törenle anıldı. Hava sıcaklığının sıfırın altında 14 derece bulunduğu Kars Sarıkamış'taki törende mütekellim Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, "Burada dirilik vererek şehadete revan yiğitler, birer zihin anıtı şekilde pürmelal gücün bir o derece da tanınmış direnişin kahramanı olmuşlardır" dedi.

Sarıkamış Harekatı'nın 106'ncı sene dönümü zımnında planlı anma etkinliği, ilçedeki Ayyıldız Tören Alanı'nda başladı. Sarıkamış Harekatı'na eklenmiş bulunan askerlerin giysileriyle törende arazi alan, Sarıkamış 9'uncu Komando Tugay Komutanlığı'na ilişkin askerler, alandaki dev Türk bayrağının altında bekledi. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in anıta çelenk sunmasıyla başlamış bulunan tören, Kur'an-ı Kerim okunmasıyla bitmeme etti. Kazım Karabekir Kışlası 9'uncu Komando Tugayı’nda işyar Topçu Yüzbaşı Çapan Özçiftçi, 106 sene evveli meydana gelen Sarıkamış Harekatı'nı anlattı.

BAKAN KASAPOĞLU: MUKADDES VAZİFE OLARAK GÖRÜYORUZ

Sarıkamış'ın delil bulunduğu acıların baş döndürücü şişman bulunduğunu tamlayan Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, "Allahuekber Dağları'nın zirvesinden milletimizin sinesine bir çığ sakıt ve orada dört başı mamur Anadolu'nun ciğeri yanmıştır. İşte o canevi yangınları onlarca senedir birçok türkülere, ağıtlara özellik olmuştur. Fakat Sarıkamış; minimum o üzüntüler derece gün sayfalarına sabık şişman bir kahramanlığın da şahididir. Bu diyar; ağıtların bulunduğu derece destanların da yurdudur. Burada dirilik vererek şehadete revan yiğitler, birer zihin anıtı şekilde pürmelal gücün bir o derece da tanınmış bir direnişin kahramanı olmuşlardır. Çanakkale'yi geçilmez kılan, Kut'ül Amare'de işgalcilere hakkında yenmiş olan, tarihte benzeşim sıfır şişman bir İstiklal Mücadelesi vererek Türkiye Cumhuriyeti'ni mensur fail ruh; Sarıkamış'ta da kar dair yiğitliğin destanını yazan Mehmetçik ruhudur. Malazgirt Ovası'ndan çıkıp Anadolu'yu kucaklayan, İstanbul'u fetheden ruh; Sarıkamış'ta karlı dağlara mührünü vurmuştur. Sarıkamış'ı bizim gözümüzde ebedî kılan ahacık budur. Sarıkamış'ı, bu ermiş milletin yurt sevgisini ve ulus olma şuurunu en dram halde özetleyen Sarıkamış destanını, bu ülkenin gençlerine güzel anlatmalıyız" diyerek konuştu.

'EMANET, TÜRKİYE'NİN GENÇLERİNİN OMZUNDA'

"Biz, gözaltı şekilde bu hümayun emaneti yarınlara aktarmayı bir lahut ödev şekilde görüyoruz" diyen Bakan Kasapoğlu, şu şekilde bitmeme etti:

"Gençlerimizin zamanı birikimlerine ulama sağlamayı bakanlığımızın en esas vazifelerinden bir tanesi şekilde onama ediyoruz. Çünkü Sarıkamış'ı güzel okuyan bir genç; Saruhanlı'dan çıkıp Sarıkamış için savaşım etmenin ne eyitmek bulunduğunu da kavrayacaktır. Filistin'den, Balkanlar'dan, Kafkaslar'dan çıkıp Çanakkale sırtlarında yurt için dirilik verenlerin verdiği şişman mücadeleyi yüreğinde hissedecektir. Bir maşer için en şişman kuvvet geçmişin tecrübeleriyle, doğacak heyecanının birleşmesi, eş bir şuura dönüşmesidir.Bunun için değme ağustosta Dumlupınar yollarında, Malazgirt Ovası'ndayız. Bu nedenden dolayı değme sene Çanakkale'de 57. Alay'ın izini sürüyoruz. Alparslan'ın duası, Osman Gazi'nin rüyası, Gazi Mustafa Kemal'in davası değme daim ayrımsız hümayun emanete ayraç eder, altın dostlar. Bu delibozuk Türkiye'dir, Türkiye'nin ulusal bağımsızlığıdır. Bu emaneti esbak Allahuekber Dağları'nda zorluklara döş gererek revan Mehmet'ler omuzlamıştır. Çanakkale'de onbeşliler, 15 Temmuz'da Ömer Halisdemir’ler omuzlamıştır. Bu emanet, çağ insanlığın arzusu bulunan Türkiye'nin gençlerinin omzundadır, bizim omuzlarımızdadır. Biz Türkiye'yi aydın bir istikbale çekmek için mevcut gücümüzle çalışırken, ulusal istiklal emanetini ayrımsız şuurla haiz gençlerimizin heyecanından, enerjisinden sabah yeli alıyoruz."

AZERBAYCAN'A SELAM GÖNDERDİ

Pandemi ortamında yapılanları da özetleyen Bakan Kasapoğlu, devletler birbirlerinden peçe kaçırırken, ay duru uçakların gereksinim duyan yerlere iane götürdüğünü söyledi. Kasapoğlu, yükseköğrenimdeki öğrenciler için fariza verici bakanlığa ilişkin yurtların pandemi ortamında millete sığınacak liman bulunduğunu dile getirdi. Ertelenen spor organizasyonları ile evlerinde küsurat sporcuların, organizasyonların başlamasıyla destanlar yazdığını kaydeden Kasapoğlu, dünyanın ciharıyek yanından arka arkaya şampiyonluk, madalya, üstün dereceli olup bitenleri geldiğini söyledi.

Bakan Kasapoğlu, konuşmasında Azerbaycan'a da esenleme göndererek, "Buradan bir esenleme da dirilik Azerbaycan'a. Türkiye'nin çelikten bir iradeyle karındaş Azerbaycan'ın beraberinde durduğu Karabağ Harekatı; Sarıkamış Harekatı'yla başlamış bulunan destanın akıbet satırlarını yazıp çizgiyi çekmiştir. Başta Sayın Cumhurbaşkanı'mız Recep Tayyip Erdoğan edinmek kıl payı bu zaferde hisse sahibi bulunan herkes, Sarıkamış şehitlerinin ruhlarını neşeli etmiştir" dedi.

BAKAN DÖNMEZ: BİR MİLLETİN YÜREĞİ BUZ TUTTU

Törende mütekellim Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez ise Sarıkamış'ta yalnızca beniz binlerce askerin değil bir milletin yüreğinin buz tuttuğunu söyledi. Büyük bir imparatorluğun çocuklarının yurt ve ulus sevgisiyle gözlerini kırpmadan şehadete yürüdüğünü kaydeden Bakan Dönmez, "Sarıkamış'taki ruh, İstiklal Mücadelemize de ruhunu üfledi. Sarıkamış şehitlerimizin kardeşliği, fedakarlığı, vatanseverliği bize en şişman mirastır. Burada taraf yana yatan şehitlerimiz göklerdeki ezanlarımızın, gönderdeki bayrağımızın bir çağ esbak şahididir. Anadolu'yu Türk-İslam diyarı karşıcı atalarımızın hümayun neslidir. Sarıkamış, Malazgirt'ten bugüne uzanan bu topraklardaki varlığımızın en ateş hatırası. Buranın soğuğuna değil aylarca bir şeb dayanıklı edinmek caba hakkıyla beklenir değil. 106 sene evveli en emekli zamanda, beyaban giysileriyle bu dağları aşmaya idman fakat Peygamber Ocağı'nın hümayun varisi Mehmetçiğin gösterebileceği bir cesaretti. Biz onlardan razıyız. Cenab-ı Hak da onlardan razı olsun inşallah. Allahuekber Dağları şehadete 'allahu ekber' nidalarıyla revan ermiş şehitlerimizin nidalarıyla çınlıyor hala. Burada bu havayı solunum edince o devir burada çekilen eziyetleri, çileleri elan güzel anlıyor, elan derin hissediyor insan. Burası motamot Çanakkale kıl payı motamot Dumlupınar kıl payı motamot Kut'ül Amare kıl payı değme bir karışında şişman bir destanın yazıldığı topraklar. Bunu güzel anlamamız ve çocuklarımıza güzel anlatmamız gerekiyor. Türkiye Cumhuriyeti'nin bugünlere gelene derece ne zorluklardan geçtiğini, ne badireleri anlattığını yalnızca gün kitaplarından okuyarak değil, buralara gelmiş şekilde durumunda görmeleri, bu ruhu hissetmeleri gerekiyor" diyerek konuştu.

'ŞEHİTLERİMİZİN KANLARIYLA VARLIĞIMIZI MÜHÜRLEDİK'

"Bizlerin çağ canımız pahasına erbap çıkmış bulunduğu biricik millet, biricik bayrak, biricik vatan, biricik talih şiarı bu topraklarda yatan şehitlerimizin bize bıraktığı birlik mirasıdır" diyen Bakan Dönmez, şu şekilde bitmeme etti:

"Ecdadımızın ulus olma şuuruna gözümüz kıl payı erbap çıkacağız. Bizleri bölmek, aramıza nifak sokmak, kardeşi kardeşe yağı kılmak talip dahili ve harici mihraklar şurası güzel bilmelidir ki tığ 1000 senedir bu toprakları çiğin omuza, dirilik cana, taraf yana koruduk. Şehitlerimizin ermiş kanlarıyla bu topraklardaki varlığımızı mühürledik. Şühedanın izinde biz de bu yurt için ne gerekiyorsa gözümüzü kırpmadan hazırlamaya hazırız. Rabb'im şehitlerimizin şefaatlerinden bizleri yoksun etmesin. Onların yürümüş bulunduğu bu yollarda bize de ayrımsız doğrultu kıl payı olmayı baht eylesin. Bu sene müstevli tedbirleri hasebiyle kısıtlanmış bir katılma evet fakat şurası biliyoruz ki 83 milyonun kalbi çağ burada atıyor. Buraya gelemeyen milyonlarca vatandaşımızın elleri çağ semaya Sarıkamış şehitlerimiz için kalkıyor. Buraya gelen, salavatlar ve rahmetle yürüyüşümüze eş olan, dualarıyla bize Türkiye'nin ciharıyek yanından zevcelik fail herkesten Allah razı olsun."

Konuşmalardan sonraları törene katılanlar, Sarıkamış Şehitleri'ni anma yürüyüşüne başladı.

YUKARI SARIKAMIŞ ŞEHİTLİĞİNE YÜRÜDÜLER

Ayyıldız Tören sahasından sonraları Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve katılımcılar şüheda anısına yürüyüşe başladı. Yaklaşık 700 metrelik yolu revan katılımcılar, Yukarı Sarıkamış Şehitliği'ne ulaştı. Kur'an-ı Kerim tilavetinin peşi sıra hürmet duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunduğu şehitlikte Kasapoğlu ve Dönmez, şehitliğe al karanfil bıraktı. Buradaki törenin peşi sıra katılımcılar kardan heykellerin açılışına katıldı. 10 nefis bir ekibin kısaca bir haftada meydana getirdiği kardan heykelleri açan Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu,

"Sarıkamış Harekatı'nın, o destanın, ecdadımızın yiğitlik destanının 106 yılı. Onları anmak, yad kılmak kıl payı buradayız. Onları yağmur ve gönül borcuyla yad ediyorum. Gençlik şühedanın izinde. Yıllardan bu yana Sarıkamış'ta gerçekleştirdiğimiz bu emek harcamayı pandemiye karşın hudutlu da olsa yapıyoruz. Heyecanlıyız, mutluyuz. Sınırlı katılma da olsa gençlerimizin, milletimizin heyecanının, duygusunun ruhunun bizimle bu arada olduğuna inanıyoruz. Tek canevi şekilde ulus şekilde buradayız. İnşallah bundan ahir senelerde ayrımsız kalabalıklarla, elan çelimli heyecanlarla bunu yapmak baht evet diyerek dilek ediyorum. Sarıkamış bir destan, ecdadımızın canıyla, kanıyla yazdığı bir destan. Bir yeni ay uğruna, sembol için yazdığı destan. Biz de gençlerimizin omuzunda yarınlara çekmek namına bunu gerçekleştiriyoruz. Gençlerimizle inşallah bu tanınmış bayrağı ezel ebet dalgalandıracağız. Hiç kimsenin tuzağına, çirkin emeline kaş etmeyeceğiz. Bu açıdan emeği bulunan her insana Kars halkına, siyasetçilerimize, milletvekillerine teşekkürname ediyorum. Kardan heykeller için sanatçıları kutluyorum. Bu bilinci sağlıklı sübvansiyon namına ne gerekiyorsa bugüne derece bulunduğu kıl payı bundan böyle da gözaltı şekilde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde ülkemizin hümayun yürüyüşü, ecdadın izinden yürüyüşü bitmeme edecek" diyerek konuştu.

HEYKEL DONMUŞ ASKERİMİZİN TEMSİLİ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Sönmez ise konuşmasında şunları söyledi: "106 yıl. Bir asrı fazla süredir elden değme sene seneyi devriyesini şişman bir heyecanla üzülerek bu vakaları hatırlıyoruz. O devre coğrafyasına baktığımızda Osmanlı ve ondan daha sonra Cumhuriyetin yapılış yıllarına baktığımızda Osmanlı 30-40 salname okunabilen savaşın, mücadelenin içinden geçti. Doğu cephesi bizim için akıbet derece önemliydi, karışma edilmiş bir topraktı burası. 90 bine andıran şehit var, şişman bir fraksiyon donarak yaşamını kaybetti. Önünde bulunduğumuz yontu de camit askerimizin temsili. Heykeli mermere, taşa, ahşaba, demire işleyebilirsiniz. Hatta buzdan heykellerini dünyanın ciharıyek beraberinde müşahede imkanınız var. Burada yaşanmış bir vakası aksettirmesi açısından akıbet derece önemli. Bu yapıtı ortaya çıkaran hocamız ve arkadaşlarıma teşekkürname ediyorum"

Kaynak: DHA

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2021, 19:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1