SİVAS'TA, 18 DERECE İLE 91 YILIN OCAK AYI SICAKLIK REKORU KIRILDI

Sivas'ta, gündüz süresince iklim sıcaklığı, 18 dereceye derece yükseldi. Meteoroloji verilerine göre, kentte son 91 yılın ocak ayı sıcaklık rekoru kırıldı. Sivaslılardan bazıları, sezon normalleri üstündeki sıcaklık nedeniyle yağışsızlık yaşanabileceğini belirtirken

SİVAS'TA, 18 DERECE İLE 91 YILIN OCAK AYI SICAKLIK REKORU KIRILDI

Kuraklığın tesirini sürdürdüğü illerden birisi bulunan ve normalde şita mevsiminin en ilgisiz geçmiş bulunduğu önceki 5 şehir ortada toprak düzlük Sivas'ta iklim sıcaklığı, şaşırtıyor. Kentte ahit iklim sıcaklığı, gün ortası saatlerinde, 18 derece namına ölçüldü. Güzel havayı okazyon bilenler, pandemiye karşın şehrin kıvrak caddelerini doldurarak, gezdi. Sokak ve caddelerde, baharlık giysilerle dolaşanların çoğunlukta bulunduğu görüldü. Ocak ayında endamsız kollu elbiseyle gezenler olması da nazarıitibar çekti. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün şehir verilerine göre, 1930 yılından bu yana en ocak ayının en faziletli ısısı görüldü. Meteoroloji verilerine göre, ocak ayları içre akıbet 91 yılda ölçülen en faziletli sıcaklık, 14,6 namına kayıtlara geçti. Bugün tanıdık 18,4 derece ile bu sıcaklık aşıldı. Kent merkezinde güzeşte yıl ocak ayında kar manzaraları görüntülenmişti.

'BÖYLE DEVAM EDERSE SUSUZ KALIRIZ'

Uzun zamandır hakeza sıcak iklim görmediklerini tamlayan şehir sakinlerinden bazıları, havanın keyfini çıkarırken, birileri da endişelendiklerini dile getirdi. Havaların hakeza gitmesinin biçimsiz bulunduğunu aktaran Serdar Mert (36), "Önümüzdeki günleri eyitmek lazım. Bu halde bitmeme ederse susuz kalırız, yokluk olur. Ben zade gelişme Sivas’tayım fakat şimdi tek böylesi birlikte tabiat vakasıyla karşılaşmamıştım. Bu sıcaklıklardan huzursuz oluyoruz" dedi.

'BAHARI BİR DE BİZ YAŞAYALIM'

Tevfik Yavuz (55) ise "50 yıldır aklım yettiğinden bu yana önceki kere havanın bu aylarda bu denli sıcak olduğuna tanık oluyorum. Bir ilkbahar havası yaşıyoruz. Su problemi namına baş döndürücü biçimsiz birlikte şey. Allah inşallah yağmur, kar verir; artağanlık olur. Ama anca düşünmezsek baş döndürücü güzel. Hep Antalya, Mersin, İzmir mi kışı ilkbahar tadında geçirecek? Bir de kılıç yaşayalım" sanarak konuştu.

'KORKUTUYOR'

Betül Yılmaz (21) da "Şaşkınım, güzeşte yıl bu vakitleri hatırlıyorum. Sivas düşüncesince baş döndürücü klasik birlikte boyut değil. Korona da bulunduğu düşüncesince bugünlerde bu sıcaklıkların olması güzel olmadı. Korkutuyor bu durum" dedi.

Kaynak: DHA

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 20:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1