TÜRKİYE’DE 2020 YILINDA 365 BİN 5 KAZADA 2 BİN 197 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Türkiye’de koronavirüs salgınının yanında depremler, su taşkını felaketleri, orman yangınlarının yaşandığı 2020 yılında Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı verilerine layıkıyla 365 bin 5 gidiş geliş kazasında 2 bin 197 kişi hayatını kaybetti. İçişleri Ba

 TÜRKİYE’DE 2020 YILINDA 365 BİN 5 KAZADA 2 BİN 197 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı, açıklık ayında Adana, Adıyaman, Ankara, Balıkesir, Bingöl, Bitlis, Çorum, Diyarbakır, Iğdır, İstanbul, İzmir, Kastamonu, Muş, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon ve Van’da meydana mevrut ve KGYS kameralarına yansıyan gidiş geliş kazalarına bağlı görüntüleri 'Hız kurallarına uysalardı, bu avarız olmayabilirdi' notuyla paylaştı. İnternet sitesinde toprak meydan görüntülerde sürücülerin; baş döndürücü hız, kavşaklarda intikal önceliğine özen etmemeleri yahut dalgınlık kararı gidiş geliş kazalarına karıştıkları görüldü.

1 AYDA 24 BİN 815 KAZA

Trafik Başkanlığı'nın açıklık kocaoğlan kaza verilerine göre, diyar genelinde 112’si ölümlü, 9 bin 335 yaralanmalı, 15 bin 368 ise hasarlı gidiş geliş kazası meydana geldi. Toplam 24 bin 815 kazanın meydana geldiği Aralık ayında 13 bin 453 kişi yaralanırken, 133 kişi ise fenomen durumunda hayatını kaybetti. Bu kazalardan 7 bin 388’inde otomobil, 2 bin 483’ünde motosiklet, 2 bin 668’sinde ise kamyonetler toprak aldı.

İLK SIRADA YİNE İSTANBUL YER ALDI

Trafik Başkanlığı verilerine göre, açıklık ayında en aşkın kaza meydana mevrut vilayetler ortada bin 179 kaza ile gene İstanbul geçmiş tam toprak aldı. Diğer vilayetler ise Ankara, İzmir, Antalya, Bursa ve Adana adına sıralandı. En az gidiş geliş kazası ise Tunceli, Ardahan, Gümüşhane ve Bayburt’ta meydana geldi.

SÜRÜCÜ HATALARI VE KAZA NEDENLERİ

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı, diyar genelinde meydana mevrut gidiş geliş kazalarında en kalın tanıdık güdücü hatalarını ise şöyleki sıraladı:

"Araç hızını yol, iklim ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak, çat boğaz ve kaplamanın ters bulunduğu yerlerde intikal önceliğine uymamak, sığır şeridi strateji ve tahrif kuralına uymamak, arkadan çarpma, devir kurallarına uymamak, al enerji yahut görevlinin dur işaretinde durmamak, nakil aracı giremez gidiş geliş göstergesi mevcut bölgelere girmek, piyon ve ekol geçitlerinde yavaşlamamak, yayalara intikal hakkı vermemek, alkollü adına anahtar kullanmak, baş döndürücü çabucak anahtar kullanmak, mürur yasağı bulunan yerlerden devrolmak ve kavisli biçimde yahut haram bulunan bölgelere otopark yeri etmek".

SOKAK KISITLAMALARI KAZALARI AZALTTI

İçişleri Bakanlığı’nın koronavirüs tedbirleri kapsamında zaman 21.00’den sonradan ve hafta sonları uyguladığı sokağa çıkacak kısıtlamaları gidiş geliş kazalarının da azalmasına sebep oldu. Eylül ve bitmiş teşrin ayında meydana mevrut kaza sayılarının kısıtlamaların bulunduğu açıklık ayında azaldığı görüldü.

2020 YILINDA 2 BİN 197 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Koronavirüs salgınının yanında depremler, yığın felaketleri ve orman yangınlarının yaşandığı 2020 yılında Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı verilerine mucibince 365 bin 5 gidiş geliş kazası meydana geldi. Bu kazalarda 2 bin 197 kişi fenomen durumunda hayatını kaybetti. Türkiye genelinde 1 yılda 163 bin 812’si alkollü anahtar kıymetlendirmek suçu edinmek kadar 17 milyon 580 bin 551 gidiş geliş cezası uygulanırken, 1 milyon 262 bin 886 anahtar ise trafikten menedildi.

KAZALARDAN SON ANDA KURTULDULAR

İnternet sitesinde gösterilen kazalarda kimi yayaların kontrolden çıkan araçlardan akıbet anda kurtuldukları görüldü. Çorum’daki kazada, kontrolden çıkan otomobil, refüje çarparak durdu. Bu tam kaldırımda karşıya devrolmak düşüncesince gözleyen ortak yaya, üstünde mevrut araçlardan dü adımla kurtuldu. İstanbul’daki ortak kazada ise sürücünün ani sığır şeridi değiştirmesiyle kontrolden çıkan otomobil, bariyerlere çarptıktan sonradan savrularak refüjdeki ışıklandırma direğine çarptı. Otomobilin geldiğini gören motor sürücüsü ise hızını yükselterek otomobilin altında kalmaktan akıbet anda kurtuldu. Kastamonu’daki kazada da kontrolden çıkan otomobil, tempo halindeki apayrı ortak vasıtaya çarparak savruldu. Yol kenarındaki durakta gözleyen ortak yaya, otomobilin üstünde geldiğini ayırt ederek akıbet anda kaçtı. Araç durağa çarptıktan sonradan durdu.

Kaynak: DHA

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2021, 10:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1