UZAKTAN EĞİTİMLERE KATILDI ÇOCUĞUYLA BİRLİKTE OKUMA YAZMA ÖĞRENDİ

Kocaeli'nin Darıca ilçesinde, okuma yazma bilmeyen Meryem Sahat (38) beşinci dershane 1’inci dershane talebesi kızı Sacide'ye korumak gibi açıktan eğitimlerde yanından ayrılmadı. Meryem Sahat bu tam kızıyla birlikte okuma yazma öğrendi. Uzaktan eğitimin baş döndürücü güz

UZAKTAN EĞİTİMLERE KATILDI ÇOCUĞUYLA BİRLİKTE OKUMA YAZMA ÖĞRENDİ

Darıca'da canlı ve okuma yazma bilmeyen 4 bebek anası Meryem Sahat, Darıca Ressam Osman Hamdi Bey İlkokulu 1’inci sınıfta eğitim gören kızı Sacide Sahat ile birlikte engin öğrenime katıldı. Meryem Sahat kızıyla birlikte derslerimizi izleme edip, ödevleri yaptı. Azmi sebebiyle Meryem Sahat okuma yazmayı öğrendi. Meryem Sahat bu vaziyeti derslik öğretmeni Pervin Dalhasanoğlu ile paylaşınca sarıklı şaşkınlığını gizleyemedi.

‘GECELERİ HEP ÇALIŞTIM’

Daha geçmiş okuma yazma kurslarına katıldığını, fakat tarihi bulunmadığı düşüncesince tasarruf etmek mecburiyetinde kaldığını tabir fail Meryem Sahat, "Uzaktan eğitim aşırı elleme oldu. Okuma yazma bilmediğim düşüncesince hastaneye gidemiyordum, otobüse binemiyordum. İnsan okuma yazması olmayınca gözsüz oluyor. Zorluklar da he lakin öğrendim. Bütün ev işlerimi bırakıyordum ve değme derse katıldım. Geceleri daim çalıştım. Ne okuyorsam kardır niteleyerek okuyup yazıyordum ve ödevleri yapıyordum. Harfleri çocuklarıma sordum. Ben okuma yazmayı öğrenebileceğimi on paralık zannetmiyordum ve bundan sonradan atılganlık topladım. Hastane ve apayrı bölgelere giderken okuma yazmayı bilmediğim düşüncesince daim eşime müsaade al bu arada gidelim diyordum. Eşim ve yakınlarım dayanaklık etmek oldular. Bilmeyen hepsi anneler okuma yazma öğrensinler" dedi.

‘ÖĞRETMEN SÖYLÜYORDU, BİZ YAZIYORDUK’

İlk geçmiş annesinin okuma yazma öğrendiğini kail Sacide Sahat, "Çok elleme eğitimler yaptık. Öğretmen söylüyordu ve tığ yazıyorduk. Annem daim yanımda oturuyordu. Annem okuma yazma bilmiyordu lakin benimle derslere çalışıp öğrendi. İlk geçmiş okuma yazmayı annem öğrendi" niteleyerek konuştu.

‘BUNDAN SONRA HEP YANINDA OLACAĞIM’

Sınıf öğretmeni Pervin Dalhasanoğlu ise, "Bu süreçte velilerimin öğrencilerimle birlikte olmalarını destekledim. Bizden aşırı anneler de öğretmendi. Sadece öğrencimin anası bana ileti atarak okuma yazma öğrendiğini bana ileti atarak bildirdi. O denli bahtiyar oldum ki yaptığım işin kutsi bulunduğunu hissettim. Bundan sonradan değme devir beraberinde olacağımı namına de söyledim" dedi.

Kaynak: DHA

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2021, 09:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1