VALİ MASATLI: TOPLU BALIK ÖLÜMLERİ GÖRMEDİK

Amasya Valisi Mustafa Masatlı, şehirde Yeşilırmak Nehri'nde sazan ve neşriyat balıklarının kıyıya vurmasıyla ilişik “Araştırmalarımızda şişman balık ölümleri görmedik. Sadece özellikli yerine belli başlı noktalarda müvellidülhumuza azlığı ve su düzeyinin az olmasın

VALİ MASATLI: TOPLU BALIK ÖLÜMLERİ GÖRMEDİK

Merkeze değgin yer yolu üstünde ve Yazı Bağları Mahallesi sahasından güzeşte Yeşilırmak Nehri’nde balıklar geçtiğimiz günlerde kıyıya vurdu. Balıkların, sudaki müvellidülhumuza oranının düşmesi ve solungaçlarına balçık dolması kararı temizlik bulunduğu değerlendirilirken, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nce tetkik başlatıldı. Amasya'da kentin ortasından güzeşte Yeşilırmak’ta sonuç aylarda su düzeyinin ehemmiyetli oranda azaldığı belirtildi.


10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Amasya’da fariza fail evcil ve millî iletişim araçları temsilcileri ile sabahleyin kahvaltısında nezdinde araya mevrut Amasya Valisi Mustafa Masatlı, tanıdık susuzluk ve Yeşilırmak Nehri’ndeki balık ölümleri üzerine açıklamalarda bulundu. Kuraklık vakasının devletin kontrolü haricinde nezdinde özellik bulunduğunu kail Vali Mustafa Masatlı; “Bununla ilgilendiren pro canlı davranarak, hususi birtakım emekleri göreve geldikten sonradan DSİ ve İl hususi İdaremizle baş başa İl Tarım Müdürlüğümüzü nezdinde araya getirdim. Yaklaşık 3,5 ay oturdular, çalıştılar. İlimizin sulak, yağışsız ve su kaynaklarının bulunduğu bölgeleri belirleme ettikten sonradan bunun çözümü noktasında geçmiş kat su havzası oluşturduk. İl hususi İdaremiz geçmiş kat sulama bütçesini bu sene dörde katlıyor. 2020 senesinde harcadığımız sulama ödeneği 3.9 milyon, kılıç onu önümüzdeki sene düşüncesince 16 milyona çıkardık. Bunlar tarımda kuraklığı önlemeye müteveccih tedbirlerden nezdinde tanesi. Bir başkası baş döndürücü su mucip ürünleri bu sene ektirmeyip, onun adına ondan hâlâ nezdinde tomar dirimsel elde edilecek ürünlere yöneliyoruz. mesela mısırın adına kılıç az buçuk ayçiçeğine evleviyet vereceğiz. Diğer yandan suyun tasarrufu kullanılması düşüncesince dört başı mamur kurumlarımız şu an düşüncesince çalışıyor” dedi.


‘TOPLU BALIK ÖLÜMLERİ GÖRMEDİK’


Yeşilırmak Nehri’ndeki su oranının bu sene tam akım ile akmadığına özen çekici Vali Masatlı, balık ölümlerine değgin de “Yeterli oranda rahmet alamadık. Şu anda kar yağması gerekirken kar yok. Dolayısıyla nehir genelinde su düzeyi baş döndürücü azaldı. Su seviyesi baş döndürücü azaldığı düşüncesince de balıklar yeteri oranda müvellidülhumuza ihtiyacını karşılayamadı. Dün gece ezanı nedeni ile verileri söylüyorum. Bizim nehir içindeki müvellidülhumuza yüzdelik 5’lere düştü. Su azaldığı düşüncesince müvellidülhumuza miktarı da endişe balıkların solungaçlarına çamurlar dolmaya başlıyor. Hem de bu gestalt sonucunda teneffüs noktasında ağırlık çekiyorlar. Ama söylendiği kabil şişko balık ölümleri yok. Onu başta vurgulamak istiyorum ki ayrıca kılıç zat sahamızın dışı bulunan Turhal’a geçtik. Araştırmalarımızda şişko balık ölümleri görmedik. Sadece özellikli kendisine belli noktalarda müvellidülhumuza azlığı ve su düzeyinin düşüt olmasından kaynaklı baş döndürücü bölümsel birtakım alanlarda az balık ölümleri var” sanarak konuştu.


Kaynak: DHA

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2021, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1