YAZICIOĞLU'NUN ÖLÜMÜYLE İLGİLİ ÜST DÜZEY GÖREVLİLERİN YARGILANMASI BAŞLADI

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile beraberindeki 5 ferdin ölümüyle ilgili 'görevi kötüye kullanma' suçlarından haklarında 2 sene dam istemiyle sorun oluşturulan zamanın Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Orhan Birdal ve Sivil Havacıl

YAZICIOĞLU'NUN ÖLÜMÜYLE İLGİLİ ÜST DÜZEY GÖREVLİLERİN YARGILANMASI BAŞLADI

Kahramanmaraş 5'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde tanıdık davanın geçmiş duruşmasına sanıklar, bulundukları şehirlerdeki adliyelerde SEGBİS sistemiyle katılırken; Muhsin Yazıcıoğlu'nun benzeri Gülefer Yazıcıoğlu, oğlu Furkan Yazıcıoğlu, ağabeyi Yusuf Yazıcıoğlu, ablası Mavuş Ocak ile partililer salonda anık bulundu.

Saat 10.30'da süregelen davada geçmiş şekilde Orhan Birdal defans yaptı. Ali Arıduru'nun savunması sistemden kaynaklı nağme problemi dolayısıyla sıhhatsiz kaldı. Daha muahharen Ali Lapanta dinlendi. Duruşmaya sıhhatsiz sayaç aralık verilirken, sanıklar savunmalarında suçlamaları reddetti.

SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİLER

Kahramanmaraş 5'inci Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki sıhhatsiz saatlik aranın arkası sıra sanıklar Orhan Birdal, Ali Arıduru ve Ali Lapanta'nın sırası ile savunmaları alındı. Olay gününde Devlet Hava Meydanları işletmesi Genel Müdürü bulunan Orhan Birdal, namına yöneltilen suçlamaları benimseme etmeyerek Türkiye'deki iklim trafiğinde binlerce uçuşun olduğunu, bundan dolayı uçuşları ve pervaz planları kendisinin birlikte tane başına arama etmesinin cins olmadığını söyledi. Birdal'a; iddianamede arazi düzlük helikopterin düştükten muahharen noktasal arazi tespiti karşılayıcı ELT aletinin anteninin kırıldığı fakat üstünde meşgul vaziyette bulunduğu belirlenen seyyar antenin pervaz önceleri helikopterdeki bireylere nite kurup takma edileceğinin anlatım edilmiş olması şeklinde sinyali uydulara gönderilmiş olabileceği tespiti de soruldu. Soru üstüne Birdal, bu konudaki sorumluluğun Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nde bulunduğunu söyledi.Dönemin Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru ise gelişigüzel pervaz düşüncesince hakeza ayrıntılı birlikte eğitimin verilmesinin cins olmadığını belirterek suçlamaları reddetti.

Arama- istirdat çalışmalarında görevlerinin gereklerine karşıt akım ettikleri öne sürülen zamanın Adana Jandarma Bölge Komutanı Emekli Korgeneral Ali Lapanta ve Kurmay Başkanı Mazlum Koçoğlu da suçlamaları benimseme etmedi. Lapanta, helikopterin düşmüş bulunduğu devir iklim şartlarının baş döndürücü biçimsiz olduğunu, helikopterlerin bile uçamadığını, o günün şartlarında görevlerini göre yaptıklarını söyledi.

YAVUZ: GÖREVİNİ YAPSAYDI, EN AZ 4 KİŞİ CANLI KURTARILACAKTI

Sanıklarının dinlenmesinin arkası sıra lakırtı düzlük Yazıcıoğlu ailesinin avukatı Kemal Yavuz, 12 salname devir aşımının bitmesine çelimsiz birlikte müddet kaldığını, bundan dolayı de davanın en çelimsiz müddette sonuçlandırılması icap ettiğini söyledi. Sanıklarla yöneltilen suçlamaların delilleri bulunduğunu anlatım fail Yavuz, "Mesela Ali Arıduru'ya henüz soracağım baş döndürücü istifham var. Eğer bu helikopterde usulüne akıllıca ELT aleti olsaydı alelacele çevir sesi verecekti ve çevir sesi cihetiyle de helikopterin noktayı alelacele noktasal şekilde belirleme edilecekti. İsmail Güneş'in 6 sayaç muahharen öldüğünü, Yüksel Yancı'nın 3.5 sayaç muahharen telefon numarası verdiğini, Erhan Üstündağ'ın 2.5 sayaç muahharen konuştuğu, Muhsin Yazıcıoğlu'nun ciğerlerinde 330 CC dem bulunduğu ve bunun da cellat özellikte bulunmadığı cezaevi uğrunda bulundurulduğunda minimum 4 bireyin arama- kurtarmanın gecikmesi cihetiyle öldüğü açık şekilde anlaşılmış durumdadır. Kendi görevlerini yapsaydı bu ilçe olmayacaktı. Olmuş olsa fark çalışkan şekilde minimum 4 insan kurtarılmış olacaktı. Bunun hem insancasına aynı zamanda cezai sorumlulukları üzerlerindedir. ELT aletinin muahharen takıldığı fotoğraflarla sabit. Bu helikopterin bakımını karşılayıcı şirketin elemanı bulunan ve fenomen adına hiçbir yaklaştırılmaması müstelzim insan Kenan Köksal, Kerem Mumcuoğlu aşağıda, yerde bırakılarak helikopter o şahsı alıp gidiyor ELT cihazını takıyor" diyerek konuştu.

Yaklaşık 6.5 sayaç devam eden mahkeme böylecene hakim, duruşmayı 29 Ocak Cuma gününe erteledi.

Kaynak: DHA

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2021, 20:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul