YOĞUN TRAFİĞE 'AKILLI SİNYALİZASYON SİSTEMİ'YLE ÇÖZÜM

Antalya'da akıbet senelerde ilkin kavşaklarda yaşanmış olan gidiş geliş sıkışmasına, 'akıllı sinyalizasyon sistemi' ile çözüm aranıyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi çeşidinden dü kavşakta 1 senedir geçer kameralar sebebiyle kesafet yaşanmış olan bölümlerdeki gidiş

YOĞUN TRAFİĞE 'AKILLI SİNYALİZASYON SİSTEMİ'YLE ÇÖZÜM

Antalya, 1 milyon 155 bin 543 anahtar sayısıyla Türkiye'de trafiğe mukayyet en baş döndürücü arabanın bulunmuş olduğu 4'üncü il konumunda. Özellikle kâr zamanlarda çoğalma yayınlayan anahtar sayısı dolayısıyla şehrin anne arterlerinde oluşan trafikte, devir hin derinlemesine anahtar kuyrukları oluşuyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Dairesi, trafiği minimum seviyeye düşürebilmek düşüncesince kentteki nice kavşakta ve anne arterde tensikat yaptı.

IŞIKLARIN SÜRESİ YOĞUNLUĞA GÖRE DEĞİŞİYOR

Son namına 2019'un Aralık ayında şehrin en kıvrak kavşaklarından Konyaaltı ilçesi Mustafa Kemal Atatürk Bulvarı üstündeki İl Sağlık Kavşağı'na ve Muratpaşa ilçesi İsmet Gökşen ile Sinanoğlu caddelerinin kesişimindeki kavşağa 360 adım düşünce açısına ehil kameralar yerleştirildi. Kavşakları tepeden gören kameralar yoğunluğu gözlemliyor ve bileşimli zeka sebebiyle sinyalizasyon süreleri değişiyor. Yoğunluğun yaşandığı alanda yeşil kudret hâlâ uzun, yaşanmadığı bölümde ise endamsız müddet yanıyor.

12 KAVŞAKTA DAHA UYGULANACAK

1 sene ilk tecrübe gayeli kurulan sistem üstünden meydana getirilen değerlendirmeler sonucunda, yüzdelik 25 devir tasarrufu sağlandığı belirlendi. Sistem sebebiyle 1 yılda 871 bin 270 litre yakıt, 6 milyon 290 bin 503 teklik ise mahrukat maliyetinden artırım sağlandı. Bunun yanı sıra, 2 milyon 102 bin 464 gr. partiküler madde, 2 milyon 82 bin 371 kilo da karbon emisyonunda eksilme gerçekleşti. Sistemin önümüzdeki süreçte kentteki 12 kavşakta hâlâ uygulanacağı öğrenildi.

'ÖNCE KAVŞAKLARIN GEOMETRİK DÜZENLENMESİ GEREKİYOR'

Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Dairesi Başkanı Nurettin Tonguç, sistemin 1 yılda kesinlikle kâr vereceğini kıymetlendirmek düşüncesince tecrübe emek vermesi yaptıklarını söyledi. Tonguç, “2 kavşakta yoğunluğa ait akıllı sinyalizasyon sistemi çalışmasını başlattık. Pandemi dönemindeki kısıtlamalarda sistemin kesinlikle çalıştığını hâlâ dobra izledik. Bu sistemi 2 kavşakta uygulayarak başlamış olduk. Sistemin çalışabilmesi düşüncesince ilk kavşağın hendesi düzenlemesinin ve ölçümlenmesinin yapılması gerekiyor. Hesaplarımıza uyarınca yüzdelik 25 yöresinde menfaat sağladık. Yoğun trafikte dört dörtlük namına gözlemlenmiyor, bulanıklık azalınca saniyelerin elektronik beyin zarfında ölçülmesiyle bu neticelere ulaşabiliyoruz" dedi.

'TRAFİK AKIM İZLEME MERKEZİ HALİNE DÖNÜŞTÜRECEĞİZ'

Diğer ilçelerdeki kavşaklarda da benzeşim icraat yaptıklarını tamlayan Tonguç, “Bu dü kavşaktaki nümayiş çalışmamızın peşi sıra 12 kavşakta hâlâ bu sistemi oluşturmayı düşünüyoruz. Bunlar birbirine yakın, mütevali ve derin bulunan kavşaklar. Bu sistemi hâlâ sonradan kentte Trafik Akım İzleme Merkezi durumuna dönüştüreceğiz. Bu sistemi şu an engin da izleyebiliyoruz fakat bunu geliştireceğiz. Bir de engin ulaşım çalışmamız var. Alanya ilçemizde de alıcı yardımı ile seyrettiğimiz anlaşılan kavşaklara Antalya merkezden karışma edebilir bir vaziyete geliyoruz" niteleyerek konuştu.

Kaynak: DHA

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 08:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1